Wyrównanie cukrzycy

Od 6 lat choruję na cukrzycę typu 2. Do września 2009 przyjmowałem tylko leki doustne, a następnie w październiku lekarz zapisał mi insulinę, którą biorę raz dziennie wieczorem. W grudniu miałem operację usunięcia woreczka żółciowego i od tamtej pory mam straszne wahania cukru. Poprosiłem lekarza, aby skierował mnie do szpitala, aby wyrównać ten stan, ale mój diabetolog i jednocześnie ordynator oddziału stwierdził, iż nie kwalifikuję się, ponieważ jakby pomiary cukrów przekraczały 300 i więcej, to wtedy tak, a mój stan się nie zmienia. Czy powinienem się jednak położyć na oddział, aby ułożyć insulinę lub tabletki dla mnie?

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Czym są peny do insuliny?

Peny to jeden ze sposób podawania insuliny chorym na cukrzycę. Na czym polega ich działanie? Na ten temat wypowiada się prof. Elżbieta Piontek, diabetolog.

Lek. Izabela Brym
60 poziom zaufania

Witam.

Absolutnie nie powinien Pan być hospitalizowany. W warunkach szpitalnych leczy się wyłącznie powikłania cukrzycy (a i to nie wszystkie i nie zawsze). Wyrównanie glikemii powinno dokonywać się w warunkach ambulatoryjnych, ponieważ Pana tryb życia i żywienie w szpitalu różni się od codziennego. A przecież ma Pan dostosowywać dawki insuliny do warunków domowych, a nie szpitalnych.

0

Proszę też pamiętać
Jednym z powszechnych komplikacji zaburzeń gospodarki węglowodanowej jest polineuropatia cukrzycowa. Neuropatia może przebiegać skrycie lub ujawniać się w różnie długim okresie od momentu rozpoznania cukrzycy. Częstość występowania neuropatii cukrzycowej dotyczy do 90% wszystkich chorych na cukrzycę, a około 10% ma kliniczne objawy neuropatii jeszcze przed postawieniem rozpoznania cukrzycy.
Najczęściej pierwszym i głównym objawem jest ostry, piekący i przeszywający ból zlokalizowany jako „ skarpetki”.
Bólom towarzyszy mrowienie i drętwienie kończyn, uczucie ich oziębienia, często przeczulica skóry kiedy to lekki dotyk powoduje ból.
Po pewnym czasie pojawiają się zaburzenia czucia w kończynach.
Objawy nasilają się nocą.

Diagnostyką i leczeniem zajmują się niektórzy neurolodzy. Proszę pamiętać o kontroli.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty