Wyrzuty sumienia po jedzeniu

Witam, Od pewnego czasu zmagam się z pewnym problemem - wyrzuty sumienia po jedzeniu. Właściwie nigdy nie jadłam "normalnie". Kiedy byłam dzieckiem nie lubiłam w ogóle jeść (szczególna awersja do słodyczy), mówiłam, że jem bo to dla mnie konieczność. Kiedy zaczęłam dojrzewać pokochałam jedzenie, zajadałam każdy stres i wolną chwilę. Dziś mam 21 lat, 60 kg, nie mam żadnych większych obiekcji do swojego wyglądu - mimo to po każdym "sytym" posiłku mam wyrzuty sumienia oraz czuję się przybita.

Witam, powinna pani skonsultować się z psychoterapeutą zajmującym się zaburzeniami odżywiania. Prawidłowa waga ciała oraz akceptacja swojego wyglądu, nie zawsze świadczy o tym, że nie ma problemu. Jak Pani sama pisze, jest jeszcze obszar psychiki - wyrzuty sumienia, przygnębienie, niezadowolenie z siebie, czasem samooskarżanie. Jedzenie może być sposobem na regulację emocji, którymi warto się zająć wspólnie ze specjalistą. Nie ma co się męczyć, lepiej z nim porozmawiać.

Witam. Najwyraźniej jedzenie jest dla Ciebie czymś więcej niż sposobem na zaspokojenie głodu. Fajnie, że jesteś świadoma swoich uczuć związanych z jedzeniem. Natomiast trochę mnie niepokoją te wyrzuty sumienia - mogą one być, choć nie muszą, pierwszym etapem zaburzeń jedzenia. Może się tu przydać konsultacja psychologiczna. Pozdrawiam!

Z pewnością wyrzuty sumienia po jedzeniu nie sa czymś naturalnym i w związku z tym mogą wskazywać na jakieś problemy na tle nerwowym. Tym bardziej, że stwierdzasz, iż np. zjadasz stres. Polecam konsultację z psychologiem.