Wyrzuty sumienia po śmierci ojca

Mam 28 lat. W lipcu minie 2 lata od smierci mojego taty - rak trzuski. Do tej pory gdy ktos wspomina tate, ogladam zdiecja lub mysle o tacie chce mi sie ryczec. Mam tez wyzuty sumienia ze to moja wina rok przed choroba snilo mi sie ze tata lezy niezywy w luzku lub w trumnie. Mam wrazenie ze to byl znak a ja nic niezrobilam. Jak mam sobie poradzic.

Witam serdecznie,
Pisze pani, że ma wyrzuty sumienia po śmierci ojca. Pewnie nic nje mogła pani zrobić, żeby zapobiec śmierci taty, ale niewiele pani na ten temat pisze. Prawdopodobnie nie przeżyła pani wszystkich faz żałoby. Może dobrze byłoby aby pani spróbowała skonsultować się z psychologiem bądź terapeutą aby z tym sobie poradzić.
Pozdrawiam

Witam Panią. Odejście bliskiej osoby to jedno z trudniejszych doświadczeń w naszym życiu. Nigdy na to nie jesteśmy przygotowani. To również takie doświadczenie, które wymyka się z naszego wpływu i kontroli. Być może w tym kontekście pojawia się Pani poczucie winy i wyrzuty sumienia. To, że Pani płacze na wspomnienie Taty i przeglądając jego zdjęcia może być pielęgnowaniem pamięci po nim (jeśli tylko nie sprawia to Pani bólu). Proszę pamiętać, że żyjemy w kulturze, w której nie przywiązuje się dużej wagi do snów. Być może nawet gdyby Pani ujawniła swój sen na zewnątrz nikt nie traktowałby tego poważnie. Teraz jest moment, żeby Pani sama była dla siebie łagodna (śmiem podejrzewać, że Pani Tata życzyłby sobie tego). Gdyby samodzielne wysiłki w tym kierunku okazały się nieskuteczne proszę pomyśleć wówczas o bezpośredniej pomocy psychologicznej. Pozdrawiam Panią.

Dzień dobry, utrata bliskiej osoby to bardzo trudna sytuacja, żałoba z kolei jest procesem długotrwałym. Pani wyrzuty sumienia być może łączą się z chęcią poczucia kontroli (fantazja że poprzez sny można przewidzieć i zapobiec pewnym wydarzeniom). Zachęcam do rozmowy z psychologiem i przyjrzeniu się temu co się z panią dzieje. Pozdrawiam.