Wyrzuty sumienia przy napadach obżarstwa

Witam mam dosc powana sprawe zwiazana z zaburzeniami odzywiania, wage mam prawidlowa do wzrostu(57kg, 171cm) ale moja mama twierdzi ze jestem za chuda, mam wystajace kosci, co dla mnie jest smieszne, powiedziala ze mam miesiac czasu any przytyc 5kg inaczej odda mnie na leczenie psychiatryczne, co ja mam zrobic? Nie chce przytyc, uwazam ze waga 50 bylaby dla mnie idealna, nie cwicze duzo, ograniczam sie do ok 800kcal, czasem man napady obzarstwa, ale wtedy drecza mnie wyrzuty sumienia, ci robic?

Witaj,
Problem jednak istnieje i nie nadwadze,ale w nadmiernym skoncentrowaniu Twoim i mamy na tym aspekcie.Może jedzenie jest w domu żródłem nacisku,może mama jest niespokojna,że się usamodzielniasz-nie wiem,ale tak trzeba ten dylemat diagnozować,zanim stanie się formą fobii i zamknie Ci inne formy aktywności zyciowej.
Polecam psychoterapię,ale nie jako grozbę matki,lecz własny wybór,który doda Ci sił i niezależności.
Bo jesteś już dorosła.
Pozdrawiam

Szanowna Pani,

Pani BMI jest w normie a waga do której Pani dąży jest poza granicą tej normy i poważnie zagraża Pani zdrowiu. Jeżeli postrzega się Pani jako osobę, która powinna schudnąć, z zaburzoną budową ciała wynikającą z wagi, stosuje Pani w tym celu restrykcyjne diety oraz miewa napady objadania się - wówczas istnieje duże ryzyko, że ma Pani już początki (lub jest Pani w toku) zaburzeń odżywiania. Wówczas obawy Pani mamy są uzasadnione.
Celem określenia czy ma Pani ten typ problemu i co dalej - proponuję kontakt z psychologiem. Służymy pomocą m.in. w naszym Centrum Terapii Zaburzeń Odżywiania (zarówno w Poznaniu jak i online) - www.ctzo.org

W razie pytań zapraszam do kontaktu,
Anna Szostak