Wyrzynanie drugiej połowy dolnej ósemki

Witam. Dwa dni temu dopadl mnie bol zeba, dolnej lewej osemki. Zab jest w polowie wyrzniety, proces przebiegal bezbolesnie. Natomiast druga polowa zeba wyrzyna sie teraz i proces ten jest bolesny, szczegolnie podczas przelykania. Dodatkowo ciezko jest szeroko otworzyc usta. Leki przeciwbolowe pomagaja i bol nie stanowi wiekszego problemu. Czy warto udac sie do stomatologa, czy jednak taki przebieg sprawy jest normalny i nie ma o co sie martwic?

Lek. dent. Bogdan Jaremczuk

można dorażnie walczyć ze stanem zapalnym wokół wyrzynającego się zęba płucząc usta Eludrilem w rozcieńczeniu 1 do 3 2-3 razy dziennie maksymalnie przez 2 tygodnie, dziąsło wokól zęba można smarować Elugelem - oba preparaty dostępne w aptekach bez recepty
jeśli dolegliwości będą się utrzymywały trzeba udać się na kontrolę do stomatologa
pozdrawiam
lek., lek.stom. Bogdan Jaremczuk

Wyrzynanie zębów, szczególnie ósmych, często jest związane z nieprzyjemnymi ( bolesnymi ) objawami. Proszę udać się do stomatologa, w celu kontroli - można wyciąć część dziąsła nad zębem, co zmniejszy stan zapalny. Doraźnie może Pan płukać jamę ustną Eludrilem oraz smarować dziąsło pastą Solcoseryl. Leki przeciwbólowe dostępne w aptece bez recepty też są pomocne. Czasem nawet może pojawić się stan podgorączkowy.