Wysiłek fizyczny a wyniki prób wątrobowych

Witam! Od maja ub. roku cierpię na nerwicę lękową. Biorę pramolan (75 mg /dobę), Trittico 25 mg/dobę. Mam podwyższone próby wątrobowe: alat 105 U/l (norma 0-41 U/l), Aspat 42 U/l (norma 0-40 U/l). Poza tym mam glukozę 90 mg/dl (norma to 70-99 mg/dl), a insulina 15,4 uIU/ml (norma 2,6-24,9 uiU/ml). Test Homa Ir= 3,42 (podejrzenie insulinooporności). Wyniki morfologii pełnej w normie. Wszystkie badania z 04.03. br. Brałem przez ostatnie 1,5 miesiąca essentiale forte 2x 2 kapsułki po 300mg fosfatydylocholiny na zbicie prób wątrobowych, bo wcześniej były niższe tj. alat 60 U/l (norma 0-40 U/l) , aspat 37 u/l (norma 0-40 u/l)- badanie z 23.01.19r. Czy znaczny wysiłek fizyczny przez ostatnie dwa tygodnie mógł się przyczynić do podwyższenia prób wątrobowych oraz rezygnacja z suplementu diety inozytolu w połowie stycznia, który działa ponoć ochronnie na wątrobę?

Lek. Bartłomiej Grochot

Witam. Istnieje niewielkie prawdopodobieństwo iż podwyższone próby wątrobowe mogły pojawić się z powodu wysiłku. Nie są one jednak bardzo podwyższone - zalecałbym kontrolę co 2 miesiące.