Wyskakiwanie rzepek w kolanach

mam 23 lata od malenkosci mam problemy z kolanami,wyskakuja mi rzepki i jest to dla mnie bardzo uciazliwe.Mampytanie dotyczace operacji bo chciala bym sie wkoncu na nia zdecydowac.Na czym polega taka operacja i jak dlugo sie dochodzi do siebie po takim zabiegu?

Szanowna Pani

Technik operacyjnych w przypadku nawykowego zwichnięcia rzepki ( http://artrocenter.pl/k2-media-manager/choroby-stawow-kolanowych/item/259-zwichniecie-rzepki ) jest kilka i stosuje się je zależnie od przyczyny zwichnięć, uwarunkowań anatomicznych i obrazu dokonanych uszkodzeń.
Może to być np. przesunięcie guzowatości piszczelowej, albo artroskopowe uwolnienie boczne czy np. rekonstrukcja MPFL (czyli tzw. troczków przyśrodkowych rzepki). Ortopeda, znający się na leczeniu stawów kolanowych, na podstawie badania ortopedycznego oraz szeregu zdjęć rentgenowskich (AP i boczne kolana, osiowe rzepki w zgięciu 0st, 30st, 45st i 90st), będzie mógł Pani zaproponować odpowiedni zabieg.

Przypuszczam, że jest Pani przyzwyczajona, że przy pewnych ruchach rzepki ulegają zwichnięciu i zapewne potrafi Pani bez większego trudu przemieścić rzepkę na jej właściwe miejsce. To może dawać Pani złudne poczucie, że nic wielkiego się w związku ze zwichnięciem nie dzieje.
Jednak każdy epizod zwichnięcia niesie za sobą ryzyko innych uszkodzeń kolana, w tym szczególnie niekorzystne uszkodzenie chrząstki stawowej. Z kolei powtarzające się uszkodzenia chrząstki prędzej czy później doprowadzą do zmian zwyrodnieniowych stawów kolanowych, czyli gonartrozy ( http://artrocenter.pl/k2-media-manager/choroby-stawow-kolanowych/item/256-choroba-zwyrodnieniowa-kolan-gonartroza ).
Z całą pewnością uważam, że powinna Pani jak najszybciej przejść leczenie operacyjne, by wyeliminować powtarzające się epizody zwichnięć rzepki,
Choroba zwyrodnieniowa kolan prawdopodobnie rozwinie się u Pani, w związku z wieloletnim wywiadem nawykowych zwichnięć rzepki, jednak im szybciej Pani naprawi rzepki, tym później zwyrodnienie wystąpi, a jest o co walczyć.

z wyrazami szacunku
lek. Jędrzej Kosmowski