Wysoka gorączka u dziecka a sposób podawania Diazepam

Witam. dziecko mialo ostatnio wysoka goraczke 39,3 st. stracilo konakt z rzeczywistoscia, posinialo w okolicy ust i oczu, jego cialko bylo strasznie wiodkie i nie mozna bylo go utrzymac na rekach. w karetce stwierdzili ze dziecko na drgawki goraczkowe. przeisano nam na wszelki wypadek diazepam. moje pytanie jest takie w ktorym momencie powinnam zaczac podawac diazepam???? czy juz w tedy gdy dziecko zaczyna siniec i tracic kontakt z rzeczywistoscia???? czy dopiero w momencie wystapienia drgawek??

Lek. Marta Gryszkiewicz

Lek ten powinien zostać podany wyłącznie w celu przerwania napadu drgawkowego, a więc w trakcie jego trwania. Diazepamu nie stosuje się profilaktycznie w celu zapobiegniecia wystąpienia drgawek gorączkowych. Gdy przy infekcji temperatura narasta niebezpiecznie wysoko, należy niezwłocznie podać lek przeciwgorączkowy.