Kobieta , 21 lat Mam na imię Agata i mam 21 lat. Od roku walczę z wysoką prolaktyna. Dziś odebrałam badania i mój wynik przy normie 102-496 wynosi 1175 ulU/ml. Dodatkowo endokrynolog zalecił badanie przy tym progesteronu wynosi on 4,71 nmol/l [faza folik. 0,6-4,7, faza owulacyjna 2,4-9,4, faza lutealna 5,3-86. Miesiączki mam od niedawna regularne dzięki Dostinex. Czemu wyniki są wysokie?
Odpowiedź na pytanie znajduje się poniżej.
Zaufany specjalista Umów wizytę
Edytuj odpowiedź

Witam,

Czy miała Pani wykonany test z metoclopramiedem. Warto ocenić wzost stężenie PRL w teście. Przy umiarkowanym 6 krtony świadczy o hiperprolaktynemii czynnościowej. W przypadku objawów zaleca się leki dopaminergiczne przez 3-6 mies. , po czym ocenia się wyniki leczenia. Pani bierze Dostinex, który należy do leków z tej grupy. Warto więc za jakiś czas, np. za 2 miesiące skontrolować czy stężenie RPL spadło do wartości prawidłowych. Jeśli planowałaby Pani test z metoclopramidem, to należałoby na jakiś czas odstawić Dostinex. Progesteron jest właściwie w górnej normie, więc jeśli nie ma Pani obrzęków,to nie ma powodu do niepokoju.

Pozdrawiam serdecznie.

Marek Derkacz

 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Witamy serdecznie!

Zebraliśmy dla ciebie dodatkowe informacje dotyczące tematów poruszanych w pytaniu. Skorzystaj z linków poniżej, aby dowiedzieć się więcej:

  • Hiperprolaktynemia – Prolaktyna, inaczej laktotropina, to hormon produkowany w przysadce mózgowej. U kobiet ciężarnych i karmiących poziom prolaktyny wzrasta, pobudzając wzrost gruczołów sutkowych i wywołując laktację. W pierwszych miesiącach po porodzie prolaktyna blokuje również owulację i menstruację.
  • Badania hormonalne – Badanie poziomu hormonów płciowych wykonuje się u kobiet w sytuacji różnego rodzaju zaburzeń cyklu menstruacyjnego, a także w przypadku związanych z tym trudności z zajściem w ciążę.

Nasi lekarze odpowiedzieli też na kilka podobnych pytań innych użytkowników: