Kobieta , 26 lat

Witam,
mam hiperprolaktynemię i zespół policystycznych jajników. Na początku poziom prolaktyny mierzony na czczo to 81 ng/ml. Lekarka zapisała mi równolegle tabletki antykoncepcyjne (z uwagi na PCOS; fatalną cerę i wypadające garściami włosy) oraz lek obniżający poziom prolaktyny (3 tabletki dziennie).
Poziom prolaktyny spadł do 28,1 ng/ml mierzony w przerwie 7 -dniowej brania tabletek antykoncepcyjnych. Niestety po tym drugim specyfiku na hiperprolaktynemię w w dawce 3t/dziennie zrobiło mi się czarno przed oczami i z 3 tabletek, zeszliśmy do 2. Poziom prolaktyny wzrósł do 50,5 ng/ml. Wyniki prób wątrobowych wszystkie w normie. Lekarka uważa, że mam gruczolaka przysadki, ale na zeszłorocznym rezonansie nic nie wyszło.
Moje pytanie dotyczy przyszłości tego leczenia, jaki jest sens brania leków. które tylko niwelują objawy? Rozumiem tabletki antykoncepcyjne, bo bez nich psychicznie czułam się fatalnie, a do tego skórę leczę do dziś, natomiast prolaktyna rośnie jak tylko zmniejszy się dawkę. Poza tym chciałabym zapytać, czy w ogóle mam szanse zajść w przyszłości w ciąże i ją donosić (mam 26 lat)?

Odpowiedź na pytanie znajduje się poniżej.
Lek. Łukasz Kowalski 64
Lek. Łukasz Kowalski Ortopeda, Warszawa 64 poziom zaufania
Zaufany specjalista Umów wizytę
Edytuj odpowiedź

Droga Pani!
Podstawową metodą leczenia hiperprolaktynemii, niezależnie czy jest to choroba czynnościowa czy spowodowana przez gruczolaka przysadki jest stosowanie leków zmniejszających jej wydzielanie. Metody operacyjne zarezerwowane są jedynie dla przypadków w których guz przysadki jest na tyle duży, że uciska na struktury nerwowe tj. skrzyżowanie wzrokowe i inne, powodując m.in. charakterystyczne zaburzenia widzenia. W Pani przypadku, w związku z brakiem gruczolaka w rezonansie, leczenie operacyjne jest wykluczone. Aby w ogóle móc zacząć myśleć o gruczolaku, należy w pierwszej kolejności wykonać test z MTC, pokazujący specyficzny wzrost prolaktyny po tym leku. Mam nadzieję, że miała Pani go wykonywanego. Hiperprolaktynemia towarzysząca PCOS jest zazwyczaj czynnościowa. Stanowi jednak mniejszy problem w zajściu w ciążę niż sam zespół policystycznych jajników, będący najczęstszą przyczyną niepłodności u młodych kobiet.
Uważam, że powinna Pani być pod opieką specjalisty endokrynologa lub ginekologa-endokrynologa, który prawidłowo poprowadzi Pani leczenie. Niestety jest to leczenie trudne i nie zawsze skuteczne. Ale proszę być dobrej myśli, gdyż odpowiednia motywacja i determinacja dużo pomaga. Wierzę, że uda się Pani zajść w ciążę i urodzić zdrowego dzidziusia. Na łamach naszych portali znajdzie Pani kilka artykułów na temat PCOS i hiperprolaktynemii - zapraszam do lektury.
Pozdrawiam i życzę powodzenia.

 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Witamy serdecznie!

Zebraliśmy dla ciebie dodatkowe informacje dotyczące tematów poruszanych w pytaniu. Skorzystaj z linków poniżej, aby dowiedzieć się więcej:

  • Ginekologia – Profilaktyką i leczeniem chorób wyłącznie żeńskiego układu płciowego zajmuje się ginekologia. Problemy ginekologiczne obejmują zaburzenia miesiączkowania, stany zapalne pochwy, antykoncepcję, niepłodność, nowotwory narządów rodnych, badania piersi, anorgazmię, problemy z ciążą, nadżerki czy zapalenia przydatków.
  • Ciąża – Dwie kreski na teście ciążowym potrafią uszczęśliwić niejedną kobietę, która stara się o dziecko. Jednak w pierwszych tygodniach ciąża może dać się we znaki: poranne mdłości, bóle głowy, wrażliwość na zapachy, zmienność nastrojów – to tylko niektóre z pierwszych objawów ciąży.

Nasi lekarze odpowiedzieli też na kilka podobnych pytań innych użytkowników:

Wyszukaj lekarza po opiniach