Kobieta , 30 lat

Witam! Cykle mam zazwyczaj regularne, co 28-30 dni. Jednak w tym miesiącu okres dostałam 22 dnia cyklu i martwi mnie podwyższona temperatura 37.17 - 37.37. Co to może oznaczać?

Odpowiedź na pytanie znajduje się poniżej.
Lek. Aneta Zwierzchowska 77
Lek. Aneta Zwierzchowska Stażysta/Rezydent, Warszawa
Edytuj odpowiedź

Witam!

W pierwszej kolejności powinna Pani wykonać test ciążowy, jednak dopiero za tydzień, dwa. Być może doświadcza Pani krwawienia implantacyjnego (związanego z zagnieżdżaniem się zarodka w endometrium). Podwyższona temperatura też jest normalnym zjawiskiem w ciąży, zazwyczaj jednak nie jest ona wyższa, niż w drugiej fazie cyklu.

Miesiączka ma jednak prawo od czasu do czasu pojawić się w nieprzewidzianym terminie - za późno lub za szybko. Może to być związane z różnego rodzaju czynnikami, jak stres, zmiana klimatu, niewyspanie i przemęczenie. Czasem przyczyną takiego przesunięcia nie ma uchwytnej przyczyny. Jeśli jest to pojedynczy epizod pojawiający się raz na jakiś czas (np. raz do roku), to nie ma powodów do niepokoju.

Krwawienie może też mieć charakter krwawienia śródcyklicznego, spowodowanego niedoborem progesteronu lub zmianami organicznymi w układzie rozrodczym - polipem, mięśniakami macicy czy torbielą jajnika. Gdyby problem ponowił się w kolejnych miesiącach, powinna Pani udać się do ginekologa.

Podwyższona temperatura ciała najczęściej jest związana z infekcją, np. w obrębie dróg oddechowych lub moczowych. Jeśli nie ma Pani żadnych objawów typu kaszel, ból gardła czy ból w podbrzuszu i potrzeba częstego oddawania moczu, to proszę się poobserwować przez najbliższe tygodnie. Utrzymywanie się podwyższonej temperatury mimo nieobecności infekcji będzie wskazaniem do rozszerzonej diagnostyki, należałoby udać się w tym celu do lekarza rodzinnego.

Jeśli jednak Pani temperatura normalnie kształtuje się na takim właśnie poziomie w drugiej fazie cyklu, to powinna Pani poczekać do najbliższej miesiączki (zakładając że obecnie doświadcza Pani jedynie krwawienia śródcyklicznego) i sprawdzić, czy jej poziom nie unormuje się.

Pozdrawiam serdecznie!

 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Witamy serdecznie!

Zebraliśmy dla ciebie dodatkowe informacje dotyczące tematów poruszanych w pytaniu. Skorzystaj z linków poniżej, aby dowiedzieć się więcej:

  • Ginekologia – Profilaktyką i leczeniem chorób wyłącznie żeńskiego układu płciowego zajmuje się ginekologia. Problemy ginekologiczne obejmują zaburzenia miesiączkowania, stany zapalne pochwy, antykoncepcję, niepłodność, nowotwory narządów rodnych, badania piersi, anorgazmię, problemy z ciążą, nadżerki czy zapalenia przydatków.
  • Ciąża – Dwie kreski na teście ciążowym potrafią uszczęśliwić niejedną kobietę, która stara się o dziecko. Jednak w pierwszych tygodniach ciąża może dać się we znaki: poranne mdłości, bóle głowy, wrażliwość na zapachy, zmienność nastrojów – to tylko niektóre z pierwszych objawów ciąży.

Nasi lekarze odpowiedzieli też na kilka podobnych pytań innych użytkowników:

Wyszukaj lekarza po opiniach