Wysoki cholesterol a nadciśnienie

Mam 62 lata moj calkowity cholesterol 237 HDL83 LDL 136 Trojglicerydy 87 a cisnienie mam czesto 160 /90 albo 180/100 czy to z powodu cholesterolu ? Ogolnie czuje sie dobrze i nie mam zadnych chorob serca czy nerek

Lek. Katarzyna Szymczak

Wysoki cholesterol przyczynia się do powstawania miażdżycy, a ona do nadciśnienia, także poniekąd cholesterol ma na nie wpływ. Jednak sądzę, że źle kontrolowane ciśnienie jest spowodowane zbyt małą dawką leku, być może trzeba będzie zmienić lek lub dołączyć kolejny. Radzę udać się do lekarza.
Pozdrawiam