Wysoki cholesterol a nerwica lękowa i stres

choruje na pco , mam bardzo wysoki cholesterol , zespół barlowa , cisnienie 160 /80 puls 110 lekarka moja internista mówi żeby brac magnez , biore go i nic wiecej a ja martwie sie tym moim stanem czy tak wysokie cisnienie jak mam , może byc od serca wypadania płatka zastawki mitralnej ,czy raczej moze byc od stresu nerwicy lękowej ?jak wyleczyć mój wysoki cholesterol lekarz mi nic nieprzepisał prosze o pomoc

Witam,

myślę, że to pytanie powinno być skierowane do specjalisty kardiologa. Mnie jako psychologowi trudno jest w tej chwili stwierdzić, czy opisywane objawy świadczą o nerwicy. potrzebowałabym więcej danych.

Pozdrawiam

Lidia Polsakiewicz-Grzesiczek

Dzień dobry. Czytając pani list zastanawiam się, czy potrafi się pani zrelaksować i zminimalizować stres. Można sobie pomóc za pomocą ćwiczeń fizycznych, ćwiczeń relaksujących. Ważna jest dieta, w której nie ma potraw, które działają pobudzająco (np. kawa, coca cola, mocna herbata, tłuste mięsa i wędliny, żółte sery). Należy unikać słodyczy, mocno przyprawionych dań, fastfoodów, gdyż mogą podnosić poziom cholesterolu, ale też poziom lęku i stresu. Warto pić rumianek, melisę, dziurawiec (ten ostatni tylko zimą i jesienią). To co często pomaga w takim wypadku to zmiana stylu życia, na prostszy, uporządkowany, na ile to możliwe spokojny i przewidywalny. Pomaga też psychoterapia, która może dopomóc w przewartościowaniu celów, do których dążymy, a które nie zawsze są naszymi celami. Życzę powodzenia i pozdrawiam