Wysoki cholesterol a tabletki antykoncepcyjne

Witam, mam 22 lata, od 3 miesięcy przyjmuję yasmin. Wcześniej nie brałam żadnych tabletek hormonalnych. Zawsze miałam wysoki cholesterol, w granicach lub ponad normę. Po 3 opakowaniach yasminu zrobiłam badania krwi i cholesterolu mam 230... z frakcji wynika, że tego "złego" jest w normie, tylko ten "dobry" jest podwyższony. Czy to znaczy, że tabletki są absolutnie nie dla mnie? :/ jeżeli nie to, to jaką inną skuteczną metodę antykoncepcji mogę zastosować, cykle mam bardzo nieregularne... tabletki dostałam m.in. na wyrównanie.

Redakcja abcZdrowie

Tabletki antykoncepcyjne, należące do hormonalnych metod zapobiegania ciąży, są bardzo skuteczną i wygodną metodą antykoncepcyjną. Niestety mają także sporo wad i nie każdy może je stosować. Mogą mieć negatywny wpływ na układ krążenia, naczynia żylne,  niestety także na gospodarkę lipidową. Podobne działanie mają wszystkie hormonalne metody antykoncepcji - a więc także plastry i krążki typu NuvaRing.
Wiele kobiet zażywających tabletki antykoncepcyjne nie zauważa u siebie żadnych skutków ubocznych, ale zdarzają się także takie, które nie mogą ich stosować. Podwyższony poziom cholesterolu ma negatywny wpływ na zdrowie.  Z drugiej strony rozumiem, że chciałaby Pani korzystać ze skutecznej metody antykoncepcyjnej, a po wykluczeniu metod hormonalnych - pozostają  prezerwatywy (duża skuteczność)... Proszę przedyskutować sprawę z jakimś lekarzem (internista, lekarz rodzinny), do którego ma Pani zaufanie. Pani sprawa wymaga indywidualnego podejścia - rozumiem, że podwyższeniu uległa frakcja HDL, czyli tzw. "dobry cholesterol"? W tej sytuacji odstawienie tabletek nie musi być konieczne. Ostateczną decyzję oczywiście musi Pani podjąć sama - to Pani zdrowie.