Wysoki poziom aminotransferazy alaninowej w wyniku badania krwi

Staram się do wojska. Byłem na komisji lekarskiej, zrobiono mi badania krwi i okazało się że, ALAT jest za wysoki 72 U/L przy normie mniej niż 50. Biochemia inna jest O.K. Bilirubina całkowita w surowicy 16,8 umol/l przy normie 5-21, AST 34 U/L przy normie mniej niż 50, Kreatynina 106 umol/l norma 74-110. We wtorek idę ponownie na badanie, zażywam essetil complex i jestem na diecie. Czy uda się zmniejszyć ALAT i jak najszybciej to zrobić?

Witam! Aminotransferaza alaninowa jest enzymem używanym w diagnostyce chorób wątroby, ponieważ jest czułym markerem uszkodzenia komórki wątrobowej. W Pana przypadku konieczne jest określenie przyczyny wzrostu tego enzymu. Najczęstszą przyczyną jest nadużycie alkoholu, stosowanie niektórych leków, ale przyczyną mogą być też inne choroby wątroby. Stosowany preparat powinien wspomóc regenerację wątroby. Jeśli przyczyna jest mniej więcej znana przez Pana i jest nią alkohol to w ciągu kilkunastu dni powinno dojść do normalizacji tego enzymu. Oprócz stosowanego leku należy pamiętać o unikaniu ciężkostrawnych i tłustych potraw oraz o spożyciu dużej ilości płynów najlepiej wody. Niestety najbliższe badanie może jeszcze nie być prawidłowe. Jeśli przyczyna wzrostu ALAT nie jest znana to konieczna jest dalsza diagnostyka. Pozdrawiam serdecznie!