Wysoki poziom amylazy a leki

prosze od lekow mogla podniesc mi sie amylaza nie pije alkocholu mam 39 lat jaka jest norma

Magdalena Mroczek

Witam, norma amylazy we krwi to 25 - 125 U/L, ale normy mogą nieznacznie różnic się w zależności od laboratorium, w którym były wykonywane. Do leków, które mogą wpływac na podwyższenie poziomu amylazy należą: aspiryna, leki moczopędne, doustne środki antykoncepcyjne, kortykosteroidy, indometacyna i opiaty. Ich ewentualne odstawienie lub zmianę dawkowania trzeba skonsultowac z lekarzem. Podwyższenie amylazy może byc też spowodowane m.in przez: świnkę, urazy ślinianek, kamicę przewodów ślinowych, schorzenia trzustki, kamicę pęcherzyka żółciowego etc.