Wysoki poziom cholesterolu u 55-latka

Dzień Dobry. Moje obecne badanie krwi wykazuje cholesterol całkowity (ICD-9: 199) 221,10 mg/dl, czyli powyżej 190 H. Jestem mężczyzną, mam 55 lat, 188 cm wzrostu i ok. 89 kg wagi. Lubię i podjadam słodycze. Jem raczej chudo lub bardzo chudo. jak tłumaczyć ten wynik. Dziękuje za odpowiedź. Zbigniew

Wynik taki można wytłumaczyć właśnie tym chudym jedzeniem. Hipercholesterolemii zapobiega się dietą, w której tłuszcz dostarcza około 20% energii, przy czym musi to być tłuszcz o wysokiej zawartości Niezbędnych Nienasyconych Kwasów Tłuszczowych, a więc pochodzić z olei roślinnych i tłustych ryb. Pana organizm produkuje endogennie więcej cholesterolu niż jest Pan w stanie spożyć i tylko spożycie innych tłuszczy wpływających na gospodarkę cholesterolem obniża ryzyko wystąpienia hipercholesterolemii i miażdżycy.