Wysoki poziom cholesterolu u 60-latki

Witam:) Własnie odebrałam wyniki i okazało się, że cholesterol całokowity= 259mg/dl, cholesterol HDL=80 mg/dl, LDL1598mg/dl, Trójglicerydy=96mg/dl. Czy aby obniżyc wysoki poziom cholesterolu, konieczne jest zastosowanie leków farmakologicznych, czy wystarczy dieta antycholesterolowa? Nadmieniam, że małżonek mój ma podobny problem(poziom całkow. cholesterolu wynosi 288mg/d. Z góry dziękuję za odpowiedż i poradę.Alicja T.

U wielu osób wystarcza dieta przeciwcholesterolowa, szczególnie przy niskim zaawansowaniu choroby oraz jeżeli nie występują silne czynniki genetyczne prowadzące do hipercholesterolemii. Często terapię farmakologiczną zapisuje się pacjentom, gdyż wiele osób nie trzyma ściśle diety (zwłaszcza osoby starsze, dla których oznacza to zupełną zmianę nawyków żywieniowych). Jeżeli lekarz przepisał środki farmakologiczne polecam je stosować i wdrażać się do zasad dietetycznych. Jeżeli przy kontroli będzie obserwowana poprawa można spróbować zrezygnować ze stosowania leku i pozostać przy samej diecie i kontrolować czy jest to wystarczające postępowanie.