Wysoki poziom cukru a poronienie

Będąc w cięży, robiłam rutynowe badania. Okazało się, że cukier na czczo mam 140. Byłam przerażona. Badanie powtórzyłam - wynik się potwierdził. Pani w laboratorium powiedziała, że wcale nie świadczy to o cukrzycy i możemy powtórzyć badanie na czczo oraz 2 godziny po posiłku. Na czczo miałam już 120, zaś 2 godziny po posiłku 108. Ciąża obumarła (prawdopodobnie w 8 tygodniu), zaś w poradni diabetologicznej jestem zarejestrowana dopiero na 26 marca (nie ma wcześniejszych terminów). Mój ginekolog powiedział, że prawdopodobnie cukier był przyczyną utraty przeze mnie ciąży. Nikt w mojej rodzinie nie chorował na cukrzycę, nigdy nie miałam problemu z cukrem, nie słodzę nawet herbaty. Mam 39 lat, leczę się na nadciśnienie tętnicze, nie odczuwam nadmiernego pragnienia, zmęczenia. Moja praca jest raczej siedząca, chciałabym jeszcze raz zajść w ciążę i tym razem urodzić zdrowego dzidziusia, boję się, że znowu wszystko się powtórzy.

Kolejny wynik 120 mg/dl jest również nieprawidłowy. W czasie ciąży każde zaburzenie tolerancji węglowodanów jest traktowane jako cukrzyca ciężarnych, jako normę traktujemy stężenie glukozy na czczo poniżej 100 mg/dl. Czy było to powodem utraty ciąży? Niewiadomo. Prawdopodobnie trudno znaleźć jednoznaczne rozwiązanie. Pani wiek, nadciśnienie tętnicze również mogą być powodem kłopotów położniczych. Proszę nie czekać do marca. Pomiary glukozy może zlecić lekarz POZ i rozstrzygnąć wątpliwości.