Wysoki poziom glukozy a dieta

Dwa lata temu w badaniu krwi wyszedł mi wysoki poziom cukru - 124. Krzywa cukrzycowa wskazała, że mam cukrzycę. Mój lekarz przepisał mi Diaprel MR, który biorę raz dziennie. O diecie nic nie wspominał. Aktualnie badania krwi wykazują poziom cukru na czczo 100-103, a badanie skuteczności leczenia co pół roku 60-61. Od 30 lat jem rano jem płatki kukurydziane na mleku, ale wyczytałem, że są, podobnie soki owocowe, które bardzo lubię i sobie wyciskam z jabłek, pomarańczy, czy granatów niezdrowe.

Witam,

niestety same leki nie pomogą, niezbędna jest dieta o niskim indeksie glikemicznym! Z pewnością nie powinien Pan jadać płatków kukurydzianych, gdyż one zawierają spore ilości cukrów podobnie jak soki owocowe o których Pan wspomina. Zalecam konsultację z dietetykiem i dobór indywidualnej diety dla cukrzyków.
Jeżeli byłby Pan zainteresowany to układam indywidualne jadłospisy. Jest to możliwe po osobistej konsultacji - pacjentów przyjmuję w Warszawie lub jeżeli nie ma Pan możliwości dojazdu to przez internet.
Proszę się zastanowić czy nie warto zająć się problemem profesjonalnie.

Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk
Dietetyk

Witam.Zalecałabym zastosowanie diety najlepiej o niskim indeksie glikemicznym,proponowałbym także skorzystać z dietetyka który ułoży indywidualny jadłospis.
Pozdrawiam

Witam serdecznie,
rzeczywiście racjonalna dieta jest bardzo ważna w przypadku cukrzycy. Należy pamiętać o regularności, ale także o odpowiednim doborze produktów. Posiłki powinny być rozłożone w podobnych odstępach czasowych w ciągu dnia, co 3-4 godziny. Wybierając produkty należy skupić się na tych o niskim indeksie glikemicznym (dają uczucie sytości, a nie powodują wysokich skoków glukozy we krwi), np. warzywa, produkty pełnoziarniste typu kasze, brązowy ryż. Unikać należy tych o wysokim indeksie glikemicznym, np. słodycze, słodkie napoje, wody smakowe. Warto zwrócić uwagę na fakt, że im produkt bardziej rozgotowany tym jego indeks będzie wyższy, dlatego kasze, ryże, makarony czy warzywa warto gotować al dente. Płatki kukurydziane można zastąpić owsianymi. W codziennej diecie należy także uwzględnić odpowiednią ilość płynów, najlepiej wody mineralnej. Warto także wprowadzić w życie aktywność fizyczną o umiarkowanej intensywności.
Dokładniejsze wskazówki odnośnie diety wymagają zebrania wywiadu żywieniowo-zdrowotnego, tak by były one idealnie dopasowane do Pana potrzeb i preferencji.

Pozdrawiam
Sylwia Wychowałek
Mój Dietetyk Łódź/Łowicz
tel. 600 057 264

Proszę też pamiętać
Około 90% wszystkich chorych na cukrzycę choruje również na polineuropatię cukrzycową.
Polineuropatią nazywamy uszkodzenie nerwów obwodowych.
Polineuropatia może przebiegać skrycie i ujawniać się w różnie długim okresie od momentu rozpoznania cukrzycy.

Najczęściej pierwszym i głównym objawem jest ostry, piekący i przeszywający ból zlokalizowany jako „ skarpetki”.
Bólom towarzyszy mrowienie i drętwienie kończyn, uczucie ich oziębienia, często przeczulica skóry kiedy to lekki dotyk powoduje ból.
Po pewnym czasie pojawiają się zaburzenia czucia w kończynach.
Objawy nasilają się nocą.

Diagnostyką i leczeniem zajmują się niektórzy neurolodzy. Proszę pamiętać o kontroli