Wysoki poziom kortyzolu a podejrzenie gruczolaka lub raka nadnerczy

Dwa miesiące temu zdiagnozowano u mnie Zespół Cushinga. Ze względu na wysoki poziom kortyzolu tj. 875.4 nmol/l (w godzinach popołudniowych dla których normą jest 64 - 327 nmol/l) lekarze podejrzewają gruczolaka lub raka nadnerczy. Do przychodni onkologicznej mam termin dopiero na 31.03. br. W związku z podejrzeniem mam pytanie, czy mogą być jakieś inne przyczyny hiperkortylozemii niż gruczolak lub rak? Czy mogą powodować to np. długotrwale przyjmowane leki opioidowe, antydepresyjne i naseenne?

Proszę w tzw. międzyczasie wykonać sobie usg brzuch a z oceną nadnerczy, Większe zmiany będą widoczne, a jeśli nie, to trzeba będzie wykonać KT brzucha z kontrastem. Leki które Pani wymienia nie są u Pani przyczyną hiperkortyzolemii. Warto oznaczyć również poziom ACTH, celem wykluczenia choroby Cushinga (gruczolak przysadki wydzielający ACTH- w wyniku tego dochodzi do stymulacji nadnerczy i wydzielania nadmiernej ilości kortyzolu. Z całą pewnością wymaga Pani diagnostyki szpitalnej. Proszę nie zakładać najgorszego, być może jest to zwykły gruczolak (najczęściej), którego można usunąć metodą laparoskopową.

Pozdrawiam serdecznie.

Marek Derkacz