Wysoki poziom prolaktyny u 22-latki

Witam, mam 22 lata i od prawie 3 lat leczę się na niedoczynność tarczycy, stosunkowo szybko udało mi się wyregulować poziom TSH, w ostatnich badaniach był on również prawidłowy i wynosił 2. Tym razem problemem okazała się prolaktyna, która przy normie 102 - 496 wynosi u mnie 2403 ml/U/l. Badanie PRL wykonałam ze względu na zatrzymanie miesiączkowania oraz wydzielania się płynu z piersi. Co może oznaczać ten wysoki poziom PRL przy unormowanym poziomie TSH?

Dzień dobry,

Proszę udać się do endokrynologa, który zleci Pani wykonanie testu z metoclopramidem (można wykonać ambulatoryjnie, bez konieczności hospitalizacji). W zależności od wyniku testu wskazane będzie dalsze specjalistyczne postępowanie. Jeśli w teście wyjdzie Pani hipeprolaktynemia czynnościowa, to otrzyma Pani odpowiednie leki. Jeśli wynik testu będzie sugerował możliwość wystąpienia gruczolaka przysadki, wówczas wskazane będzie wykonanie MRI przysadki i ocena pozostałych hormonów tropowych przysadki, no i oczywiście dalsze leczenie. W przypadku gruczolaka i wzrostu samej prolaktyny - leczenie farmakologiczne. Proszę udać się do specjalisty, który zleci Pani wykonanie testu i go właściwie zinterpretuje.

Pozdrawiam serdecznie.

Marek Derkacz