Wysoki poziom trójglicerydów a tłusta dieta i alkohol

pijąc piwo w dużej ilości przez weekend jedząc potrawy z grilla, w poniedziałek naleśniki na kolacje we wtorek poszedłem na badania i okazało się że trójglicerydy mam 215. czy to wszystko miało na to wpływ ze są takie wysokie?? uda mi się zbić je w ciagu 10dni przy diecie i odstawieniu piwa?? Dziękuje za odpowiedź.
MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Lek. Marta Gryszkiewicz

Jeśli na co dzień zdrowo się Pan odżywia, unikając tłustych potraw i alkoholu, to na wyniki badań faktycznie mógł mieć wpływ miniony weekend. W tej sytuacji także powrót do prawidłowych nawyków żywieniowych powinien dać odzwierciedlenie w poprawie powtórnych wyników badań. Jeśli jednak od dłuższego czasu źle się Pan odżywia, krótkoterminowa zmiana diety nie wpłynie znacząco na poprawę wyników badań. Nie ulega jednak wątpliwości, że poziom trójglicerydów jest u Pana znacznie podwyższony (norma <150 mg/dl). Dieta składająca się z alkoholu i tłustego jedzenia predysponuje do zapalenia trzustki i kamicy pęcherzykowej.
W przeddzień badań krwi nie powinien Pan spożywać zbyt późnej i "ciężkiej" kolacji, by nie zaburzyć ich wyników. Jeśli nieprawidłowe wyniki się powtórzą, powinien Pan zgłosić się do lekarza rodzinnego i stosować dietę ograniczającą spożycie tłuszczów (zwłaszcza pochodzenia zwierzęcego) i alkoholu.