Wysoki poziom TSH i badanie żelaza w surowicy

Witam wczora odebrałam wyniki badań które robiłam z powodu złego samopoczucia. tsh 8,614 (0,550-4,780) żelazo w surowicy: 38 (50-170); Kryształy Szczawianu wapnia dość liczne pojedyncze; ciężar właściwy >=1,030 (1,015-1,025).Tsh 3 lata temu wyszła mi 6,18 po dostaniu się do endokrynologa po roku czasu i powtornym badaniu powiedział ze wynik znakomity i wmawiam sobie choroby.Po roku następnym tarczyca w normie ale ku górnej granicy.Niecały rok temu też norma ale górna granica terazPonad 8 co tzn?

Dzień dobry,

Proszę udać się do innego endokrynologa. Średnie TSH w Pani grupie wiekowej wynosi 1,5. Teoretycznie jeśli Pacjent nie ma objawów, a TSH ma do 10, przy prawidłowych fT3 i fT4 to można wstrzymać się z leczeniem. Jeśli ma Pani obniżony choć jeden z wolnych hormonów, planuje Pani ciążę lub ma Pani jakiekolwiek objawy niedoczynności tarczycy to powinna otrzymać Pani leki, po których poczuje się Pani znacznie lepiej i wartości TSH wrócą do normy. Koniecznie również należy uzupełnić poziom żelaza we krwi. Proszę w razie czego spróbować udać się do innego endokrynologa. Przy podwyżsoznym TSh powinna mieć Pani zlecone oznaczenie przeciwciał antyTPO (+ ew. aTG) i wykonane usg tarczycy.Jeśli ma Pani fT3 i fT4 w normie, to przy TSh = 8 ma Pani subkliczną niedoczynność tarczycy, a jeśli fT3 i/lub fT4 obniżone, to jawną klinicznie niedoczynność tarczycy. Przy podwyższonym mianie przeciwciał możemy rozpoznać chorobę HAshimoto. USG tarczycy pokaże jaka jest echogeniczność Pani tarczycy i jakie są jej wymiary. Osobiście u Pacjentek w Pani wieku przy takim TSH rozpoczynam leczenie, bo rzadko zdarza się, aby osoba z takim TSH nie miała objawów niedoczynności tarczycy. Podejrzewam, że wypadają Pani również włosy, do czego dodatkowo oprócz niedoczynności tarczycy przyczynia się niedobór żelaza. Proszę udać się do lekarza, który nie zlekceważy Pani objawów i zaleci wedle obowiązujących wytycznych dodatkowe badania, a w razie potrzeby skuteczne leczenie

Pozdrawiam serdecznie.

Marek Derkacz