Wysoki puls po posiłku - czym może być spowodowany?

Witam. Mam dosyć dziwny problem. Po zjedzeniu posiłku (czy to śniadania, czy obiadu) puls momentalnie skacze mi do góry, tj. 95-100-110 uderzeń. Leczę się na nadciśnienie. Biorę T*** na cholesterol. Ciśnienie rano średnio wynosi 120/80, puls 57-66. Robiłem badanie Holtera, EKG, USG serca, krew, USG tętnic szyjnych, USG nadnerczy, RTG klatki, kręgosłupa, nawet MR głowy i nic te badania nie wykazały. Poza tym szybko się meczę i pot się ze mnie leje. Ważę 96 kg przy 174 cm wzrostu. Po wysiłku muszę poleżeć z godzinkę, żeby mi tętno spadło.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Witam serdecznie,

szybkie tętno może wynikać z przyspieszonej akcji serca (tzw. tachykardia zatokowa) lub być wynikiem arytmii, czyli nieprawidłowego rytmu serca. Jest to zazwyczaj do zróżnicowania w Holterze EKG, więc skoro Pan pisze, że wyniki badań są w porządku, to znaczy, że chodzi o pierwszą opcję.

Tachykardia zatokowa po jedzeniu może wiązać się z odpływem krwi do jelit po posiłku. Czasami także może wiązać się z tendencją do cukrzycy. Proponuję jeśc mniejsze porcje oraz częściej co 4-5 godz. Powinien Pan także schudnąć oraz zacząć regularnie uprawiać sport. Pana kardiolog może także zapisać Panu lek zwalniający akcję serca, np. beta bloker. Proponuję także zbadać (jeśli wcześniej nie było) poziom cukru we krwi oraz hormony tarczycy.

Pozdrawiam serdecznie