Wysokie ASO a ból kolan

Witam! Moja córka czternastoletnia od ponad roku skarży się na ból kolan. Lekarz stwierdził, że to objaw szybkiego wzrostu, dziecko miało badania w normie. Ból zaczął się nasilać podczas chodzenia, ćwiczeń fizycznych, pojawiła się opuchlizna prawego kolana. Udałam się do lekarza, wykonano badania, wszystkie w normie oprócz aso - 221. Proszę o poradę, czy wyniki takie mogą mieć odzwierciedlenie w takich bólach kolan i co dalej z tym robić? Dziękuję.

Nie ma osoby, która przynajmniej raz nie spotkałaby się ze stwierdzeniem, że jesteśmy tym, co jemy. Żywność, którą spożywamy i trawimy staje się częścią nas samych, jednak wiele osób zapomina o tym i odżywia się niezdrowo.

Lek. Magdalena Szymańska

Dzień dobry!

Podwyższony poziom ASO występuję podczas przebytego lub aktywnie toczącego się zakażenia paciorkowcami.

Badanie ASO wykonuje się również w diagnostyce np. gorączki reumatycznej, która jak najbardziej może przebiegać z bólami stawowymi.

Do postawienia diagnozy w kierunku gorączki reumatycznej stosujemy kryteria Jonesa które zawierają:

- kryteria duże :

1.wędrujące zapalenie stawów
2.zapalenie serca
3.guzki podskórne
4.rumień obrączkowaty
5. pląsawica Sydenhama

- kryteria małe :

1.gorączka
2.bóle stawów
3.zwiększone OB lub CRP
4.zmiany w EKG.

Chorobę leczymy stosując antybiotyki i leki przeciwzapalne.

Pozdrawiam!