Wysokie ciśnienie i puls oraz ciągłe zmęczenie

Mam ciśnienie 130 do 140, puls 110 do 120, ważę 98 kg, wzrost 183 (BMI29,5), jestem ciągle zmęczony, silnie się pocę. Zmęczenie może też wynikać z dystymii przemienionej w anhedonię. Czy powinienem leczyć puls, czy schudnąć, czy jeśli się uda schudnąć powinienem odstawić leczenie?

Lek. Marta Gryszkiewicz

Przede wszystkim powinien Pan schudnąć. Zmniejszenie masy ciała często wpływa także na obniżenie wartości ciśnienia tętniczego i tętna. Poza tym powinien się Pan zgłosić do lekarza rodzinnego w celu diagnostyki nadczynności/niedoczynności tarczycy - wskazane oznaczenie poziomu TSH na czczo. Nie wiem dokładnie o odstawienie jakiego leczenia Panu chodzi - psychiatrycznego czy chorób somatycznych?Odstawienie każdego leczenia przewlekłego powinno być skonsultowane z lekarzem, który je ustalał. Jeśli to nie możliwe, to z lekarzem rodzinnym. Nie należy samodzielnie ustalać i odstawiać leczenia.

Witam serdecznie,

Z pewnością powinien Pan zadbać o zdrowe nawyki żywieniowe. Wysokie ciśnienie oraz zmęczenie jest najprawdopodobniej następstwem nadwagi. W tym momencie posiadam zbyt mało informacji na Pana temat aby zalecić konkretną dietę ale skupi się Pan na regularności posiłków (5 posiłków dziennie w odstępach ok. 3h), bez dodatkowego dojadania pomiędzy wyznaczonymi godzinami.
Dzień należy zaczynać od pełnowartościowego śniadania. W ten sposób od rana pobudzamy swój organizm do działania, przyspieszamy przemianę materii i każdy kolejny posiłek będzie lepiej trawiony. Ostatni posiłek należy spożywać 3-4h przed snem. Powinien Pan również pić od 1,5 do 2 litrów wody dziennie, najlepiej pomiędzy posiłkami, aby zapewnić wystarczającą ilość płynów w organizmie. Należy unikać potraw smażonych i tłustych oraz żywności typu fast food. Można dowolnie stosować przyprawy i zioła aromatyczne ale ograniczać sól.
Unikamy również cukru, słodyczy a także żywności silnie przetworzonej typu instant, parówki, pasztety itp Należy czytać etykiety. Zawsze należy zwracać uwagę nie tylko na wartość kaloryczną, ale także na zawartość tłuszczów nasyconych, cukrów i sprawdzać, czy produkt zawiera mało sodu.
Ułożenie indywidualnie dostosowanej do Pana potrzeb diety wymaga spotkania osobistego, w celu przeprowadzenia odpowiednich pomiarów lub kontaktu drogą mailową w celu wypełnienia szczegółowego wywiadu zdrowotnego i żywieniowego.
Dieta powinna być pełnowartościowa i zbilansowana, nie może kojarzyć się z głodówką a stać się zdrowym stylem życia.
W razie dodatkowych pytań lub chęci ułożenia indywidualnej diety dostosowanej do Pana dziennego zapotrzebowania energetycznego zapraszam na konsultację lub zachęcam do kontaktu
tel. 506225670 lub joanna.wasiluk@o2.pl
Pozdrawiam Mgr Joanna Wasiluk
dietetyk