Wysokie limfocyty

Ostatnimi czasy miałem problem z przewlekłym nieżytem nosa. Dostałem skierowania na badania krwi,, wyszło że mam w rozmazie za dużo limfocytów, ok. 55%. Po miesiącu zrobiłem badania raz jeszcze, znów wyszło za dużo limfocytów w rozmazie, 57%. Dostałem skierowanie do hematologa. Czy to coś poważnego? Czy powinienem się niepokoić? Mam 25 lat. Podaje wyniki: badanie 1 WBC 5,58 RBC 4,93 HGB 14,7 HCT 44,9 MCV 91,1 MCH 29,8 MCHC 32,7 PLT 210 RDW-SD 46,5 RDW-CV 14,2 PDW 13 MPV 10,9 P-LCR 32,1 PCT 0,23 NEUT 1,76 LYMPH 3,09 MONO 0,45 EO 0,25 BASO 0,03 ROZMAZ: GRANULOCYTY SEGM 35 GRAN.KWASO 3 LIMFOCYTY 56 MONOCYTY 6 OB 2 badanie 2 PO MIESIĄCU WBC 6,34 RBC 4,55 HGB 14,1 HCT 41,4 MCV 91,1 MCH 31,0 MCHC 34,1 PLT 189 RDW-SD 45,8 RDW-CV 14,2 PDW 13 MPV 11,1 P-LCR 33,7 PCT 0,21 NEUT 2,00 LYMPH 3,47 MONO 0,51 EO 0,32 BASO 0,04 ROZMAZ: GRANULOCYTY SEGM 30 GRAN.KWASO 5 LIMFOCYTY 57 MONOCYTY 8 Dodam, że nigdy wcześniej nie miałem robionego rozmazu i zawsze wyniki były w porządku. Dodam też, że moja siostra od 6 lat ma podobne objawy - za dużo limfocytów w rozmazie, a inne wyniki w normie. Ostatnio jej lekarz stwierdził, iż może to być po prostu taka "uroda" organizmu, a nie stan chorobowy. Czy to prawda?

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry Panu.

Rzeczywiście ilość limfocytów jest podwyższona, ale nie jest podwyższona ogólna ilość leukocytów. Oznacza to, że najprawdopodobniej ma Pan przewlekłą infekcję wirusową lub bakteryjną (zwłaszcza bierzemy tu pod uwagę patogeny atypowe i gruźlicę). Jednkaże wizyta u hematologa na pewno jest konieczna, by wykluczyć groźne choroby rozrostowe (jest duża szansa, że nie ma Pan tego typu problemu), ale by mieć pewność, trzeba to sprawdzić.

Jeśli hematolog nie dopatrzy się niczego poważnego, należy szukać w kierunku przewlekłych infekcji. Wykonać testy przeciwko boreliozie, listerii, kile, gruźlicy, wirusowym zapaleniom wątroby, etc. Najlepiej by przez dalszą diagnostykę przeprowadził zarówno Pana, jak i Pana siostrę, lekarz chorób zakaźnych.