Wysokie OB

Mam pytanie: czy wynik OB 90 u 56-latki może świadczyć o chorobie wrzodowej żołądka (mama leczy się na tę chorobę już dość długo)? Bolał ją żołądek i dlatego właśnie robiła badanie krwi i OB. W krwi natomiast wyszedł jej niski poziom żelaza. Martwi mnie ta sytuacja, nie wiem, czym te złe wyniki mogą być spowodowane - czy wrzodami na żołądku, czy jednak rak? Czy taki poziom OB może również świadczyc tylko o stanie zapalnym, czy już o czymś poważniejszym? Dodam jeszcze, że mama przyjmowała lek IPP, wyczytałam w ulotce, że może on zmieniać obraz krwi - czy jest możliwe, aby po tym leku wyszły jej tak złe wyniki?
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

podwyższone OB, a takie jest u Pani mamy, świadczy o stanie zapalnym, w tym przypadku może świadczyć o obecnym zaostrzeniu zapalenia błony śluzowej żołądka, z tym wiązałby się ewentualnie nasilony ból. Pisze Pani jednak również o niedoborze żelaza, nie wiem jak duży jest ten niedobór i jaka przede wszystkim jest morfologia - czy jest niedokrwistość. Może to świadczyć o podkrwawianiu z wrzodu, ale również takie objawy mogą wystąpić przy chorobie nowotworowej przewodu pokarmowego. Proszę zgłosić się do gastrologa, gdyż prawdopodobnie potrzebne będą dalsze badania. Lek, który Pani mama przyjmuje raczej nie ma związku z takimi wynikami badań, a jest lekiem podstawowym w leczeniu choroby wrzodowej i łagodzi dolegliwości.

Pozdrawiam.