Wysokie OB - co to oznacza?

Odebrałam wyniki: morfologia w normie, żelazo 47, zrobiłam też testy: ALT 16, AST 18 (wobec opisu w normie), cukier w normie. Wiem, że mam torbiel na lewym jajniku, ale ginekolog zalecił leczenie i kazał się nie martwić. Mnie jednak martwi moje OB. Pół roku temu było 25, wyszło przy badaniach okresowych, lekarz medycyny pracy powiedziała mi, że jest trochę podwyższone, ale nie ma czym się niepokoić. Ale teraz powtórzyłam OB i jest 30. Panie doktorze, jakie badania powinnam wykonać, aby stwierdzić, że wszystko jest OK?

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie.

OB jest niespecyficznym, markerem stanu zapalnego. Podwyższenie OB nie wskazuje na jedną konkretną jednostkę chrobową, może występować w ostrych i przewlekłych infekcjach, chorobach nowotworowych (zazwyczaj OB >100), autoimmunologicznych. W związku z tym, należy je zawsze analizować wraz z wynikami innych badań i stanem pacjenta. W Pani przypadku przyczyną umiarkowanie podwyższonego OB może być aktualnie leczona torbiel jajnika. Zalecałbym ponowne oznaczenie OB po zakończeniu procesu leczniczego.