Wysokie OB w badaniu krwi

Witam. Czynnie trenuję sport, więc co pół roku muszę robić badania krwi, moczu itp. Dziś miałem kolejne i lekarz mnie nie dopuścił. Wyniki krwi (bo to na nie spojrzał lekarz) są następujące: RBC = 4.82, WBC = 9.3, MCV = 87, HGB = 14.7, HCT = 42.1, PLT = 356, MCH = 30.5, MPV = 9.3, MCHC = 34.8, PCT = 0.331, RDW = 25.9%, PDW = 24.5%, LYMPH = 98.3% , OB - 53 - to mnie najbardziej martwi, bo jak przeczytałem, jest mocno zawyżone. Lekarz powiedział, że jest to "jakiś stan zapalny" oraz że mam się skontaktować z lekarzem rodzinnym. Ale czy można mniej więcej zdiagnozować, czym to może być spowodowane, bo jak przeczytałem, opcji jest dużo.
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

OB jest niespecyficznym wskaźnikiem stanu zapalnego. Jego podwyższona wartość świadczy jedynie o tym, że "coś się dzieje" w organizmie, nie wskazując jednak co.

W wyniku morfologii niepokojący jest obraz układu białokrwinkowego. Limfocyty stanowią prawie 100% krwinek białych (w warunkach prawidłowych wartość ta powinna zawierać się w przedziale 20-45%). Możliwe jest oczywiście, że Pana wynik jest efektem błędu laboratoryjnego. Należy powtórzyć badanie, dodatkowo wykonując rozmaz ręczny (mikroskopowy), który pozwoli na dokładniejszą niż automatyczna analiza ocenę układu białokrwinkowego.

Podwyższona liczba limfocytów może wynikać z zakażenia wirusowego, ale jej przyczyną mogą być także niektóre choroby układu krwiotwórczego - w sytuacjach tych wysoka jest także wartość OB.

Tak jak poradził Panu lekarz sportowy, koniecznie powinien udać się Pan do lekarza rodzinnego celem wyjaśnienia przyczyny odchyleń w wynikach badań.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.