Wysokie skoki cukru po cukrzycy ciążowej

witam mam pytanie jezeli chodzi o cukrzycę, miałam cukrzycę ciążową w ktorej miałam bardzo wysokie dawki insuliny po porodzie całkowiecie mi się unormował i miałąm odstawona insulinę. do tej pory staram się jesc dietetycne rzeczy słodkiego nie jem. aczkolwiek znowu od pewnego czasu mam bardzo wysokie skoki cukru na ten moment po obiedzie 2 godz jest to 360 czy w takiej sytuacji grozi mi powrót insuliny?

Dzień dobry. Wahania poziomu cukru we krwi oprócz nieprawidłowej diety mogą być wywołane wieloma czynnikami np. stres, zaburzenia hormonalne, infekcja. Dlatego najlepiej udać się do lekarza. Być może będzie potrzeba wprowadzenia insulinoterapii. Proszę upewnić się także, czy na pewno przestrzega Pani zaleceń diety cukrzycowej.
- posiłki powinny być spożywane regularnie o stałych porach, co 2-3 godziny, w ilości od 4-5 posiłków w ciągu dnia
- białko powinno dostarczać od 15-20% energii, węglowodany o niskim indeksie glikemicznym od 50-55%, a tłuszcze 30-35% energii z pożywienia. Tabele z podziałem produktów według indeksu glikemicznego znajdzie Pani z łatwością w internecie.
- dieta powinna być bogata w błonnik pokarmowy, którego źródłem są przede wszystkim produkty pełnoziarniste, warzywa i w mniejszej ilości owoce
- należy ograniczyć cukry proste (wykluczamy m.in.: cukier, słodycze, wyroby cukiernicze, słodkie napoje, soki, owoce o wysokim indeksie glikemicznym)
- codziennie należy spożywać produkty zbożowe pełnoziarniste (grube kasze, płatki owsiane, ryż pełnoziarnisty, chleb razowy, otręby)
- codziennie należy spożywać chude produkty mleczne (jogurt, kefir, maślanka, twaróg)
- kilka razy w tygodniu chude mięso, ryby i jaja
- codziennie oleje roślinne na zimno jako dodatek do sałatek i surówek (np. olej rzepakowy, oliwa z oliwek, olej lniany, olej rydzowy) oraz orzechy, pestki i niewielka ilość masła
- należy unikać: pełnotłustych produktów mlecznych, serów podpuszczkowych, tłustych mięs i wędlin, tłustego drobiu (kaczek, gęsi), podrobów, śmietany, margaryny twardej, produktów typu fast-food i innych tłustych potraw
- należy oraniczyć spożycie soli kuchennej do 6 gramów na dzień (należy ograniczyć spożycie mięsa, wędlin, konserw, twardych serów, gotowych dań, sosów, mieszanek przyprawowych typu vegeta oraz zaprzestać dosalania potraw na talerzu).
- między posiłkami należy pić wodę mineralną niegazowaną oraz ewentualnie herbatki owocowe i ziołowe.
Pozdrawiam serdecznie.