Wysokie tętno i drgania mięśni

Witam! Mam 29 lat. Od pół roku mam podwyższone tętno do 130 na minutę. Obecnie biorę Propranolol 10mg. Czuję się lepiej. Oprócz tego mam podwyższone ciśnienie i wysoki cholesterol. Lekarz przepisał mi Storvas, ale problemem jest to, że od jakiś 2 dni w stanie spoczynku mam od czasu do czasu drgania mięśni rąk albo nogi. Martwi mnie to. Boję się, że to może być jakaś choroba. Proszę mi napisać mniej więcej, co to może być. Z góry dziękuję.

Witam!

Aby odpowiedzieć na Pani pytanie niezbędne jest uzupełnienie wywiadu (informacje czy wiąże Pani objawy z jakimś czynnikiem - włączenie leku, brak leku, stres, w nocy; jakie badanie zostały dotychczas wykonane), wykonanie koniecznych badań laboratoryjnych oraz badanie fizykalne.

Na pewno warto zrobić badania poziomu elektrolitów (potas, magnez, sód). Nocne kurczowe bóle w kończynach dolnych mogą być związane z niskim poziomem magnezu oraz potasu.

Powinna Pani skontrolować także wartości hormonów tarczycy - TSH, fT4 i fT3. W przebiegu nadczynności tarczycy częstym objawem jest osłabienie mięśni, a także drżenie rąk. Występuje także przyspieszony puls, kołatanie serca, czasem zaburzenia rytmu serca. Ciśnienie krwi jest wysokie, a zakres między górną i dolną wartością jest zwykle duży.

Drżenie rąk i nóg, a także przyspieszenie tętna i wzrost ciśnienia może być także związany ze stresem, bądź występowaniem stanów lękowych. Warto rozważyć występowanie objawów pod tym kątem, ewentualnie skonsultować swoje dolegliwości z psychiatrą.

W pierwszej kolejności proponuję udać się do lekarza rodzinnego, który uzupełni wywiad, zleci konieczne badania i będzie mógł więcej powiedzieć na temat przyczyny Pani dolegliwości.

Pozdrawiam serdecznie!