Wysokie tętno przy prawidłowym ciśnieniu krwi

Witam! Otóż od pewnego czasu niepokoi mnie wysokie tętno około 95 uderzeń na minutę. Chciałbym dodać, że ciśnienie mam wzorowe. Nie odczuwam także żadnych objawów zmęczenia, czasami tylko drżą mi mięśnie, a także pocę się przy większym wysiłku fizycznym. Chcę także dodać, iż podczas wysiłku fizycznego dość intensywnie się pocę, natomiast nie odczuwam nadmiernego zmęczenia. Czy w związku z wysokim tętnem i prawidłowym ciśnieniem mam powodu do niepokoju? Piję także 2 lub czasami 3 kawy dziennie. Czy z powodu, że mam wysokie tętno powinienem zgłosić się do lekarza? Zaznaczam, że chodzi mi o wysokie tętno spoczynkowe, nie powinna więc mieć tutaj znaczenia aktywność fizyczna. Nie zaobserwowałem czy mam wysokie tętno rano czy wieczorem - raczej mierzyłem ciśnienie o różnych porach dnia. Jakie badania wykonać przy wysokim tętnie? Na co moją wskazywać moje objawy? Z góry dziękuję za odpowiedź.

Witam!

Prawidłowe częstość tętna mieści się w granicach 60-100 uderzeń na minutę. Pana częstość tętna nie jest niepokojąca, aczkolwiek znajduje się w górnej granicy normy, zazwyczaj częstość akcji serca u osób dorosłych wynosi w spoczynku ok. 72/min. Częstość akcji serca zależy od wielu czynników, związanych z: kondycją fizyczną, stanem napięcia nerwowego, spożyciem nadmiernych ilości kawy i innych używek, stresem. W samym opisie nie ma niepokojących przesłanek, które mogłyby świadczyć o patologii. Jednakże widoczne są cechy wzmożonego napięcia układu autonomicznego (nadmierne pocenie się, drżenie mięśniowe) być może spowodowanego nadmiernym spożyciem kawy. W związku z tym proponuję zmienić styl życia (zredukować ilość spożywanej kawy, zadbać o prawidłową ilość snu). W sytuacji jeśli odczuwalne byłoby kołatanie serca, nierówne bicie serca, osłabienie, męczliwość, zawroty głowy, bóle głowy, wysokie ciśnienie tętnicze w domowych pomiarach lub też utrzymywanie się dotychczasowych objawów pomimo zmiany stylu życia to warto skonsultować problem z lekarzem rodzinnym w celu zbadania Pana oraz wykonania niezbędnych badań: EKG, morfologia krwi, bad. ogólne moczu.

Pozdrawiam serdecznie!