Wystające żebro u córki a guz Askina

Panie Doktorze chciałam zapytac czym charakteryzuje się tzw. Guż Askina ? Moja córka ma po prawej stronie na wysokości piersi (córka ma 6 lat) tak jakby wystajace żeberko...sprawia ono wrażenie szerszego...strasznie mnei to martwi , oczywiście udam się z tym do lekarza jednak mieszkam w GB i wiadomo jak to jest. "Żeberko" jest widoczne gdy córka wyprostuje plecki i ściagnie łopatki lub leży z rękoma w górze. Nie jest to bolesne. Czy moze to byc coś złego ? Mięsak ?

Lek. Izabela Ławnicka

Witam!
Niestety nie ma takiej możliwości, by w ramach porady internetowej wskazać konkretną przyczynę zauważonej przez Panią nieprawidłowości w kształcie klatki piersiowej Pani córki. Może być to bowiem zarówno asymetria w budowie klatki piersiowej jak i inne nieprawidłowości. By to zweryfikować konieczna jest dokładniejsza diagnostyka, a przede wszystkim RTG żeber. A propos guza Askina to jest to złośliwy nowotwór tkanek miękkich. Typowo jest to szybko rosnący guz, zwykle bolesny, który może być wyczuwalny w tkankach tułowia lub kończyny dolnej. Zmiany dość często lokalizują się także w obszarze okołokręgosłupowym lub w obrębie klatki piersiowej (w żebrach, opłucnej, płucach).