Wystający brzuch: jak poradzić sobie z tym problemem?

Witam. Jestem 18-letnią dziewczyną o wzroście 167 cm i masie ciała ok. 54 kg. Jakiś czas temu, trochę schudłam - głównie na udach (miałam dość ciężki okres, kiedy w większości spałam i jadłam niewiele, trwało to około tygodnia). Stało się to dość przypadkowo, ale dobrze się z tym czułam. Ponownie zaczęłam jeść tak jak wcześniej. Po około miesiącu po posiłkach mój brzuch zaczął robić się strasznie "napompowany". Nigdy wcześniej nie miałam takiego problemu. Zostało do teraz, czyli trwa już trzeci miesiąc. Nie wiem jak sobie z tym poradzić. Zamiast płaskiego brzucha, jakim cieszyłam się zarówno przed spadkiem wagi jak i chwilę po nim mam wystający. Bardzo proszę o pomoc! Wiem, że moja waga jest w normie. Chcę jedynie pozbyć się problemu z brzuchem. Będę wdzięczna za przykładowe menu i rodzaje ćwiczeń.

Moje dzienne menu: I) godzina 6:10 - jogurt truskawkowy danone, kawa z mlekiem II) godzina 9:20 - kanapka z ciemnego pieczywa z ketchupem i wędliną (nie jadam masła ani margaryny) III) godzina 12:10 - jogurt/batonik zbożowy fitness/owoc (zamiennie, ostatnio jogurt) IV) między 16.00 a 17:00 - typowy obiad: mięso, ziemniaki (ok. dwóch), rzadziej frytki pieczone w piekarniku bez dodatku tłuszczu, ewentualnie ogórek lub marchewka z jabłkiem V) ok. godziny 19:00 - jogurt/batonik zbożowy/owoc (zamiennie). Wypijam około dwóch kubków kawy dziennie, ponadto jedna zielona lub owocowa herbata. Alkohol sporadycznie, papierosy również. Od czasu do czasu pizza, czy inne jedzenie typu fast food - nie więcej niż dwa razy na miesiąc. Słodyczy praktycznie nie jadam.

5 razy w tygodniu chodzę pieszo do szkoły (20 minut szybkiego marszu) i w taki sam sposób z niej wracam, weekendowo spacery, ostatnio zaczęłam także brzuszki - 20, potem kilka oddechów, 25 i kilka oddechów i znów 20. W mojej rodzinie nie występuje ani otyłość, ani nadwaga, nie choruję na choroby przewlekłe. Moje BMI nigdy nie schodzi poniżej normy. Z góry dziękuję za szybką odpowiedź. Pozdrawiam

KOBIETA ponad rok temu

Lek. Marta Hat

Witam!

Twoja dieta jest bardzo dobra i nie wymieniłaś potraw, które potencjalnie mogłyby spowodować taki efekt. Być może masz takie wrażenie, ponieważ schudłaś i każdy zjedzony posiłek jest bardziej "widoczny". Najobiektywniej byłoby ocenić wymiary.

Polecam ćwiczenia. Dobrze, że zaczęłaś od brzuszków, gdy przyzwyczaisz się do nich i będziesz je robić bez większego problemu postaraj się urozmaicić trening.

Przykładowo (brzuch):
- codziennie 200 półbrzuszków prostych oraz 100 skośnych (na raz). Półbrzuszki mniej obciążają kręgosłup niż brzuszki.
- później (po 2-3 tygodniach) - program ćwiczeniowy typu 8 minute abs (codziennie) lub Tamilee Webb (3-4 razy w tygodniu, po 15 minut).
- na koniec A6W według schematu, przez 42 dni.
Po każdym z powyższych programów warto zastosować ćwiczenia rozciągające mięśnie brzucha.

Jeśli masz więcej czasu, możesz dołączyć do treningu także ćwiczenia na inne partie ciała (ramiona, nogi, pośladki). Podobnie: możesz zacząć od prostych ćwiczeń: nożyce, wymachy nóg, pompki, a następnie urozmaicić: seria 8 minute, czy Tamilee Webb.

Pozdrawiam