Wystąpienie nowotworu przy dużej ilości badań RM

Witam w czasie 6 miesięcy miałam wykonane z 2 miesięcznymi przerwami badania: tomografia głowy, panorama zębów, rtg klatki piersiowej. po roku od tych naświetlań miałam wykonane kolejne ryg płuc. po roku znów rtg wszystkich zębów oraz w podobnym czasie rtg zatok szczękowych. czy jestem narażona na wystąpienie nowotworu? rozumiem że teraz bede sie prześwietlała kiedy bedzie to pilne. mam sie bać czy zapomnieć o tym i żyć spokojnie nie narażając się na więcej zbędnych rtg. pozdrawiam

Witam serdecznie,

Proszę się nie przejmować. Dawki promieniowania stosowane w diagnostyce obrazowej są dawkami małym i o ile nie wykonujemy badań radiologicznym, w których wykorzystuje się promieniowanie rtg bardzo często, są do dawki bezpieczne dla pacjenta. Trzeba oczywiście pamiętać, że promieniowanie rtg nie jest obojętne mimo wszystko dla organizmu żywego, dlatego ilość badań radiologicznych należy ograniczyć do minimum. Czyli wykonywać wtedy kiedy lekarz prowadzący Panią na badanie skieruję.

Pozdrawiam.