Wystawienie diagnozy autyzmu bez specjalisty

Witam, mam 16 lat.

Gdy byłem mały nie miałem żadnych problemów z kontaktem z innymi, wszystko zawsze rozumiałem, bawiłem się z kolegami, i dobrze się uczyłem, od około 13 roku życia zaczęło mi się pogarszać otóż: gdy z kimś rozmawiam nie umiem mu się patrzeć prosto w oczy, na zadane pytanie walę bardzo banalne i nieprzemyślane odpowiedzi. Aby powiedzieć coś rozbudowanego, muszę chwilę pomyśleć, co ułatwia mi np. rozmowa przez gg., nie rozumiem wielu poleceń, trzeba mi niekiedy wszystko dokładnie tłumaczyć i pokazywać. Kiedy jestem z kumplami to nie mam najmniejszego problemu z kontaktem z nimi, lecz gdy jestem z obcymi to już jest ciężko. Odczuwam wtedy wielki stres i jestem wtedy taki jakby przymulony. Rzeczy jakie nie pasują do autyzmu u mnie to: mam dobrą i wyraźną wymowę, nienawidzę być sam, bo się po prostu nudzę i muszę często przebywać w towarzystwie. Proszę spróbujcie ocenić czy jest u mnie szansa cierpienia na autyzm. Nie chce iść do specjalisty, bo się po prostu wstydzę. Aha dodam jeszcze, że jak jestem w towarzystwie wielu nieznajomych osób, to nie wiem gdzie ulokować wzrok i patrzę w ziemię lub w jakieś wyznaczone miejsce.

Witam:)

Nie wydaje mi się, abyś cierpiał na autyzm;) Trudno również powiedzieć coś więcej o Tobie mając tak niewiele informacji;) ale jedno jest pewne, że w nowych sytuacjach lub takich, w których konieczna jest Twoja uwaga albo konieczność wypowiadania się, nie czujesz się zbyt pewnie. W pewnym sensie jest to dość typowe, ale warto nad sobą popracować:) i trochę bardziej uwierzyć w siebie:) Zachęcam Cię do spotkania z psychologiem albo np. pedagogiem w poradni psychologiczno-pedagoigcznej lub innej instytucji:)) Nie są tacy straszni, a potrafią pomoc w zrozumieniu siebie i świata:)

Pozdrawiam

Mgr Agata Majda Pedagogika, Olkusz

Witam
Powiedziałabym, że to brak pewności siebie i nieśmiałość. W znanym Ci środowisku czujesz się pewnie, znasz kolegów i wiesz jak zareagują na to co zrobisz czy powiesz. Nowe środowisko to dla Ciebie grunt niepewny, boisz się jak zostaniesz oceniony, jaka będzie reakcja nowego otoczenia. Trzeba budować swoją samoocenę. Zastanów się w czym jesteś dobry, jakie masz swoje atuty i się nimi posługuj. Nowo spotkane osoby są takie same jak Ty, też popełniają błędy i też pewnie zastanawiają się co powiedzieć, jak powiedzieć by wypaść jak najlepiej. Trzeba też trenować mózg by łatwiej było się uczyć, wypowiadać czy koncentrować.Rozwiązywać krzyżówki, grać w gry planszowe, czytać książki i uprawiać jakiś sport choćby najłatwiejsze bieganie. Poprawi się plastyczność mózgu i będzie łatwiej przyswajać nowe informacje i rozbudowywać inteligencję. Przełoży się to na jakość wypowiedzi i ułatwi kontakty towarzyskie.
Zatem do pracy!
Z pozdrowieniami
AM