Występowanie przeciwciał różyczki w badaniach

Jestem w 5 tygodniu ciąży, mam 30 lat i pracuję w przedszkolu. Po pierwszych badanich stwierdzono u mnie występowanie przeciwciał różyczki: IgG ilościowo >350 lU/ml (powyżej 10 wynik dodatni), IgM ilościowo 48,8 (>=25 AU/ml - wynik dodatni) IgG Awidność 83,18% (>41 ACU- - wysoka awidność). Byłam u 2 ginekologów i żaden nie był w stanie udzielić jednoznacznej odpowiedzi czy może to mieć wpływ na zdrowie i przebieg ciąży. Nie miałam i nie mam żadnych objawów różyczki. Proszę o poradę.

Lek. Krzysztof Szmyt

Witam,
Szanowna Pani,z przedstawionych przez Panią wyników można stwierdzić, obecność przeciwciał przeciwko różyczce w klasie IgG, co może oznaczać odporność nabytą w wyniku szczepienia lub przechorowania różyczki.
Dla określenia, czy przeciwciała IgG są związane z przebytym szczepieniem lub dawnym zakażeniem, czy świeżym zakażeniem oznacza się awidność. Wysokie wartości oznaczają dawny kontakt z wirusem. Przeciwciała w klasie IgM są wykładnikiem świeżego zakażenia. Pani wynik jest dodatni. Dlatego trudno odnieść się do stanu Pani odporności. Warto udać się z wynikiem do ginekologa prowadzącego. Warto oznaczyć poziom przeciwciał po raz kolejny, aby ocenić dynamikę ich zmian, wówczas będzie można dokonać pełnej interpretacji. Różyczka ciąży może wywołać wady wrodzone, a jej leczenie w okresie ciąży pozostaje objawowe. Pozdrawiam