Występowanie stanów zapalnych różnych organów

Witam, mam problem ze stanami zapalnymi. Mam 20 lat i w tym miesiącu miałam juz leczony antybiotykiem stan zapalny cewki moczowej oraz dzisiaj zdiagnozowany stan zapalny migdałka (doszło do tego, że robił mi się na nim guzek, który przeszkadza w przełykaniu). Moje pytanie jest następujące: czy to raczej zbieg okoliczności, czy tymi powtarzającymi się stanami zapalnymi różnych narządów mój organizm stara się powiedzieć, że czegoś mu brakuje? Na przykład witamin albo składników odżywczych?

Lek. Katarzyna Szymczak

Okres jesienno-zimowy sprzyja łapaniu różnych infekcji, dlatego w tym czasie warto bardziej o siebie zadbać, zdrowiej się odżywiać czy sięgnąć po witaminowe suplementy. Jednak gdy taka sytuacja się powtórzy i znów Pani "coś" złapie sugeruje rozszerzyć diagnostykę.
Pozdrawiam

Jeden stan zapalny może pociągnąć za sobą następny (znam to z własnego doświadczenia - najpierw zachorowałam na reumatoidalne zapalenie stawów a później na Hashimoto - obie choroby są autoimmunologiczne). Ważne jest, żeby odbudować odporność organizmu u jego podstaw - czyli komórek. Witamina C, omega - 3, antyoksydanty są niezbędne w walce ze stanami zapalnymi (przy czym raczej mówimy już o suplementacji, bo w takich sytuacjach zapotrzebowanie organizmu na tego rodzaju składniki jest o wiele większe niż możliwość ich dowozu wraz z dietą). Po zastosowaniu antybiotyków należy prowadzić dietę bez cukru (słodycze, syrop glukozowo-fruktozowy, cukier, większość owoców- odpadają!) i skorzystać z suplementacji probiotykami (bakterie bytujące w przewodzie pokarmowym to jedna z najważniejszych spraw w kontekście odporności organizmu).