Wysuwanie języka u niemowlaka a problemy neurologiczne

Witam, moje pytanie dotyczy jak się okazuje częstych dylematów rodziców noworodków. A mianowicie czy u miesięcznego noworodka wysuwanie języczka i sporadycznie otwarta buzia może oznaczać problemy neurologiczne lub logopedyczne. Pediatra stwierdził że maluszek rozwija się prawidłowo jednak internet robi swoje. Dziękuję i pozdrawiam

Witam. Języczek u maluszka (niezależnie od wieku) nie powinien się wysuwać. Jeśli tak się dzieje często, a nie tylko sporadycznie, warto odwiedzić logopedę wczesnej interwencji. Taki logopeda zbada reakcje odruchowe ustno-twarzowe, oceni napięcie mięśniowe sfery ustno-twarzowej, oceni prawidłowość karmienia dziecka. Częste niedomykanie buzi oraz wysuwanie języka może oznaczać problemy logopedyczne i/lub neurologiczne. Z wyrazami szacunku. Anna Tońska-Szyfelbein

Witam

dziecko jest jeszcze na tyle małe że trudno wyrokowac. Czy oprócz wysuwania języka występują też problemy z ssaniem, polykaniem?
Notoryczne otwieranie buzi może mieć związek z obniżonym napięciem miesniowym ale może również być fizjologicznym stanem przejściowym.
Zalecalabym konsultację z neurologiem dziecięcym ponieważ na odległość ciężko stwierdzić czy u dziecka występuje problem.

Pozdrawiam

Joanna Galczynska-Adamiak
Www.centrum-logopedyczne.pl