Wysypka na twarzy - co ją spowodowało?

Kilka dni temu pojawiła mi się na twarzy wysypka. Jest to drobna kaszka, która wydaje mi się, że się rozprzestrzenia. Prawie jej nie widać, ale za to swędzi i piecze. W niektórych miejscach jakby znikała (za to widać, że w tych właśnie miejscach skóra jest sucha i się łuszczy). Nie wiem co to jest, bo nigdy czegoś takiego nie miałam. Nie jestem alergikiem, nie zmieniałam kosmetyków. Proszę o pomoc. Jak się mogę tego pozbyć i co to może być? Dziękuję za pomoc.

KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie!

W pierwszej kolejności należałoby ustalić przyczynę powstawania zmian i wyjaśnić czy na przykład zmiany wynikają z uczulenia, podrażnienia, infekcji czy być może wynikiem nieprawidłowo prowadzonej pielęgnacji skóry. Skóra w opisanych przez Panią miejscach często ma tendencję do podrażnień i przesuszania się . Aby postawić rozpoznanie konieczne jest wykonanie badania lekarskiego oraz dokładne zebranie wywiadu.

Najlepszym rozwiązaniem byłaby wizyta u lekarza, najlepiej dermatologa. Warto również zastanowić się czy skóra jest właściwie pielęgnowana. Warto zwrócić uwagę w jakich okolicznościach zmiany sie nasilają - może po zastosowaniu pewnych kosmetyków, po podrażnieniu, nasłonecznieniu? Zmian proszę nie drażnić i nie wyciskać. Do dermatologa nie jest konieczne skierowanie.

Pozdrawiam