Wysypka w ciąży - co robić?

Witam,
jestem w 13 tygodniu ciąży. Od samego początku, czyli gdzieś od drugiego tygodnia ciąży, pojawiła się u mnie wysypka, jak tylko jest zimno w domu, ok. 19 stopni Celsjusza i mniej lub na polu, jak wyjdę na wiatr zimny, czy tak jak teraz panuje zimą, wyskakuje mi swędząca wysypka. Począwszy od łokci, potem dłonie, uda i kolana, jest to bardzo swędząca i dokuczliwa wysypka z czerwonymi plackami, wielkości pestek od jabłka, dostałam leki L***, ale nic nie pomagają.
Proszę o pomoc, co to powoduje?

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Aby mieć pewność, że jest to reakcja alergiczna na zimno, należałoby przeprowadzić test przy użyciu kostki lodu przyłożonej do skóry na dziesięć minut. Po jej odstawieniu powinna pojawić się nasilona reakcja alergiczna w tym miejscu.
Myślę, że powinna się Pani udać do lekarza alergologa, w celu postawienia diagnozy i ewentualnych zaleceń, biorących pod uwagę Pani błogosławiony stan. Bez takiej wizyty nie będziemy wiedzieć na pewno, z czym związana jest Pani reakcja alergiczna.

Istnieje możliwość, że z uwagi na zmiany hormonalne towarzyszące ciąży, alergia na zimno pojawiła się teraz i przejdzie wraz z końcem ciąży. Może Pani próbować stosowania na własną rękę leków łagodzących swędzenie, jak na przykład żele z aloesu czy mieszaninę tlenku cynku z wodą wapienną.

Swoją drogą powinna Pani pokazać zmiany swojemu ginekologowi, tak by wykluczyć możliwość choroby zakaźnej, mogącej potencjalnie zaszkodzić dziecku.

Pozdrawiam serdecznie!