Wysypka w formie pokrzywki

Od połowy grudnia występuje u mnie wysypka w formie pokrzywki.Mam powiększone węzły chłonne,opuchnięte ręce,nogi i wysoką gorączkę dochodzącą nawet do 40 stopni.Objawy nasilają się od popołudnia,a szczególnie wieczorem.Jestem po trzykrotnej antybiotykoterapii i szeregu badań,które pokazują tylko stan zapalny w organizmie.Jakiej choroby mogą to być objawy.Czeka mnie wizyta w kolejnym szpitalu,może by coś zasugerować lekarzom.

Lek. Rafał Gryszkiewicz

Witam, w tej sytuacji skonsultować należy się przede wszystkim u lekarza chorób zakaźnych. Wysypka i gorączka są objawami bardzo niespecyficznymi i bez badania lekarskiego nie można postawić diagnozy. Pod uwagę należy wziąć odbyte w ciągu ostatniego roku podróże zagraniczne i inne infekcje, urazy, pogryzienia, kontakt ze zwierzętami. Wykluczyć należy choroby jamy ustnej. Konieczne może się okazać pobranie posiewów (krwi) i chirurgiczne pobranie węzłów chłonnych - ale nie jest to regułą. Warto mierzyć temperaturę kilka razy dziennie w stałych godzinach i notować wynik - może to pomóc postawić diagnozę.