Wyznaczanie dni płodnych za pomocą testów owulacyjnych po przebytej ciąży pozamacicznej

Witam!

Mam pytanie odnośnie owulacji, tzn. testów owulacyjnych. Jestem ponad 3-miesiące po usunięciu lewego jajowodu z powodu ciąży pozamacicznej. Postanowiliśmy z mężem podjąć próby starania sie o dziecko. Zakupiłam testy owulacyjne clearblue digital. Okres mam średnio 28 dni, 29. Ostatnią miesiączkę miałam 18 maja. 13 dnia cyklu, (30 maj) zaczęłam testowanie owych testów owulacyjnych. tak samo o tej samej porze! 15 dnia cyklu pojawiła się uśmiechnięta buźka, tzn. wykryto pik LH, w tym czasie tez miałam bóle podbrzusza i czułam ogólne rozdrażnienie. Tego dnia nie doszło jednak do stosunku. W sobotę rano 16 dnia cyklu postanowiłam ponowić test tylko z rana, test owulacyjny ujemny. Dodam tylko, że rano został odbyty stosunek i czułam także delikatne bóle podbrzusza. Moje pytanie, kiedy nastąpiła owulacja? czy w piątek przy pozytywnym teście czy np. dzień później, kiedy test był ujemny? I jakie w ogóle mam szanse na ciąże przy odbytym stosunku przy ujemnym wyniku testu oraz jednym jajowodzie w danym cyklu?

Witam serdecznie!

Najwyższy poziom hormonu luteinizującego (LH) obserwowany jest na 24-36 godzin przed jajeczkowaniem. Oznacza to, że testy owulacyjne przepowiadają się zbliżającą się owulację z 1-, 2-dniowym wyprzedzeniem. W Pani przypadku do stosunku doszło w trakcie uwalniania komórki jajowej, a zatem szanse na poczęcie są wysokie. Proszę jednak pamiętać, że zapłodnienie jest procesem skomplikowanym i wieloetapowy i odbycie stosunku w trakcie owulacji nie gwarantuje poczęcia. Procentowe określenie szans niestety nie jest możliwe. Warto jednak za 14 dni wykonać kontrolny test ciążowy. Sam fakt, iż przebyła Pani zabieg wycięcia jajowodu nie obniża szans na zajście w ciążę. W podobnych przypadkach drugi jajnik przejmuje funkcję i co miesiąc uwalnia komórkę jajową zdolną do zapłodnienia.

Pozdrawiam