Wyznaczenie dnia zapłodnienia a data porodu

Czy od daty porodu mozna obliczyc date zaplodnienia? I czy ma to zwiazek jakis jesli dziecko urodzi sie 2t wczesniej lub pozniej? Mam date porodu z usg w 11tc na 10-06-2014 om byla 20-08-2013ale mam.nieregularne jechalam we wrEsniu do holandii I miala troche stresu czy mozliwe jest bym zaszla w ciaze przed spodziewana kolejna miesiaczka? Blagam o odpowiedz to dla mnie bardzo wazne a zaden kalkulator mi nie pomaga

Mikołaj Cyganok

Nie istnieje 100% metoda określania daty zapłodnienia (pomijając fakt, że nie musi ona wcale być datą zgodną z datą odbytego stosunku). Powszechnie, poza określaniem wieku ciąży za pomocą USG, korzysta się z reguły Naegelego, która zakłada czas trwania ciąży 280 dni od daty pierwszego dnia ostatniej miesiączki i 266 dni od daty owulacji (zakładając 28-dniowy cykl miesiączkowy). Ponieważ do owulacji dochodzi z reguły ok. 14 dni przed datą kolejnej miesiączki, znając przybliżony termin kolejnej miesiączki (na podstawie średniej z kilku ostatnich cykli), może pani mniej-więcej określić datę owulacji, a co za tym idzie, przybliżoną datę zapłodnienia.