Wyzwiska w trakcie snu i dziwne sny

Witam! Od długiego czasu (kilka lat) krzyczę w nocy. Nie wiem czy każdej nocy, ale dość często (relacjonują mi to osoby, które są w pobliżu) najczęściej są to przekleństwa, wyzwiska, lub coś w stylu ''zostawcie mnie itd.”. Do tego miewam dziwne sny, w których często nie mogę rozwiązać jakiegoś dziwnego też problemu. Męczę się tym, a same wydarzenia miejsce nie ma czasem ani składu, ani ładu (średniowieczna Europa połączona z dzisiejszym Poznaniem). Często kładąc się, zasypiając, lubię sobie o pewnych rzeczach pomyśleć, ale po chwili wiem, że nie śpię, a moje myśli przekładają się od razu na sny. Tak jakbym nie spał, a już powoli by mi się coś śniło, bez konkretnej granicy normalnych myśli i wyobrażeń a snami. Co ze mną jest?;/

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Witam serdecznie,
Opisywane objawy wskazują na zaburzenie snu pod postacią tzw. parasomnii, do których należą koszmary senne i mówienie przez sen. Przypuszcza się, że ok. 50% dorosłych miewa okresowo koszmary senne, a u ok. 1% występują dość regularnie. Typowo pojawiają się w drugiej połowie snu nocnego, a po przebudzeniu zazwyczaj dobrze pamięta się treść przerażającego snu. Jedną z przyczyn mogą być przeżywane stresy i konflikty psychiczne.
Mogą pojawiać się również w przebiegu depresji, zaburzeń lękowych oraz PTSD (zaburzenie stresowe pourazowe - pojawiające się po przeżyciu ekstremalnego stresu). Innym powodem może być odstawienie substancji psychoaktywnych: w szczególności alkoholu i leków nasennych.
Alkohol i leki tłumią fazę snu, w której pojawiają się marzenia senne, stąd po odstawieniu poprzedzonym okresem dłuższego używania, mogą się pojawić tzw. "objawy z odbicia" - nasilenie tej fazy snu. Na pojawienie się koszmarów sennych mogą mieć wpływ również niektóre leki internistyczne, np. stosowane w leczeniu nadciśnienia tętniczego, a także choroby układu oddechowego.
W leczeniu zaburzeń snu związanych z ekspozycją na stres lub koszmarów, pojawiających się bez istotnej przyczyny, pomocne bywają techniki psychoterapii poznawczo-behawioralnej, jak np. relaksacja, zmiana treści koszmaru na pozytywną i jego wizualizacja oraz terapia psychodynamiczna.
Pomocne może być zastosowanie preparatów witamin z grupy B oraz magnezu. Mówienie przez sen należy do zaburzeń przejścia między stanem snu a czuwania. Może polegać na niewyraźnym „mruczeniu" lub formułowaniu wyraźnych, całych zdań. Występuje u ok. 30-50% dzieci i zazwyczaj ustępuje wraz z dorastaniem. Parasomnie są dość typowym zjawiskiem w wieku rozwojowym oraz w okresie stresu i wówczas nie wymagają diagnostyki. Jeśli natomiast pojawiają się po raz pierwszy w wieku dorosłym i mają uporczywy charakter, to należy wykonać badania w celu wykluczenia ewent. zmian organicznych (EEG, CT), skonsultować się w Poradni Zaburzeń Snu.
Z pozdrowieniami