Wzdęcia brzucha, gazy, bulgotanie i przelewania w brzuchu

Witam, Proszę o poradę. Mniej więcej od 2 tygodni mam wzdęcia gazy, bulgotanie i przelewanie w brzuchu a do tego towarzyszy temu zgaga. Czuję się bardzo pełna mimo że wcale nie jem dużo i staram się jeśc raczej lekko - raczej sałatki i drób, unikam też alkoholu. Na co może wskazywać to ciągłe przelewanie w brzuchu, gazy i wzdęcia brzucha? Czy powinnam udać się do lekarza - do rodzinnego, czy jakiegoś specjalisty? Jakie badania ewentualnie wykonać? Na co mogą wskazywać te objawy? Czy wiążą się z jakimiś poważnymi i niebezpiecznymi dolegliwościami lub chorobami? Czy ma tu znaczenie rodzaj diety? Tak jak wspomniałam na początku, nie jem dużo i w moim mniemaniu raczej zdrowo, nie przejadam się (nie jem na noc) i wcześniej nie miałam podobnych problemów.
Bardzo dziękuję za odpowiedzi i za pomoc. Pozdrawiam

Lek. Krzysztof Szmyt

Witam. Zalecam zastosowanie diety mającej uregulować procesy trawienne. Zaleca się przyjmowanie mniej tłustych pokarmów z wysoką zawartością błonnika, o stałych porach oraz stałą i regularną aktywność fizyczną. Także, polecam zmniejszenie ilości stresów. Jeżeli dolegliwości będą się utrzymywały proszę o kontakt z lekarzem rodzinnym i ewentualnie gastroenterologiem. Pozdrawiam

Przemysław Zarzeczny

Szanowna Pani!

Opisane przez Panią objawy mogą wskazywać na chorobę refluksową przełyku. Kiedy kwaśna treść żołądkowa cofa się do przełyku, drażni i uszkadza jego nabłonek. Następstwem wstecznego zarzucania treści żołądkowej są charakterystyczne objawy kliniczne i zmiany histologiczne w błonie śluzowej przełyku. W takich przypadkach właśnie mówimy o chorobie refluksowej przełyku. W praktyce klinicznej korzysta się ze skrótu GERD lub GORD, które pochodzą z nomenklatury anglojęzycznej.
W warunkach prawidłowych istnieją mechanizmy zapobiegające cofaniu się treści z żołądka do przełyku. Do czynników obrony przed zarzucaniem treści pokarmowej należy jednokierunkowa motoryka przewodu pokarmowego oraz obecność mięśnia – dolnego zwieracza przełyku. Jego skurcz zapewnia skuteczną ochronę przed refluksem. Mięsień ten rozluźnia się wyłącznie podczas przechodzenia kęsa pokarmowego do żołądka.
Istnieje wiele czynników, które przypuszczalnie wywołują lub sprzyjają powstaniu GERD. Należą do nich:
- nieprawidłowa funkcja dolnego zwieracza przełyku,
- obecność przepukliny rozworu przełykowego,
- nadmierne wypełnienie żołądka po zbyt obfitym posiłku,
- zaburzenie regeneracji nabłonka przełyku,
- nadmierne spożywanie kofeiny lub teiny, związków, które zwiększają wydzielanie żołądkowe,
- stosowanie niektórych leków, m.in.: estrogenów, progesteronu lub morfiny.
Typowym oraz najczęstszym objawem GERD jest zgaga, czyli uczucie pieczenia zlokalizowanego za mostkiem. Ból pojawia się podczas zwiększonego zarzucania treści żołądkowej do przełyku, co najczęściej zdarza się po posiłku. W pacjentów bardzo często pojawiają się odbijania i ból podczas połykania.