Wzdęcia brzucha, przelewanie, przybieranie na wadze

Witam.Dokucza mi wzdęty brzuch,bulgotanie,przelewanie,jakby się coś wewnątrz mojego brzucha zapowietrzyło.Ściślej ujmując-jest to coś,co mieści się po lewej stronie w okolicy żebra. Przybieram na wadze,a wcale nie jem dużo. Praktycznie te moje problemy zaczęły się od niespełna roku,wcześniej nic mi nie dolegało,a właściwie od kiedy raz dziennie przez 2 tyg. spożywałam błonnik z Mapy Zdrowia,który poleciała mi znajoma,jakoby na pozbycie się złogów na jelitach. Czyżby to on mi zaszkodził? Pomocy:(

Lek. Katarzyna Szymczak

Proponuję udać się do lekarza rodzinnego, który po badaniu pokieruje Panią na dalszą diagnostykę. Proszę także odstawić na razie ten błonnik i zobaczyć czy będzie poprawa.
Pozdrawiam

Witam Panią,

najlepiej zgłosić się do gastrologa i dietetyka. jeżeli chodzi o sprawy dietetyczne to mogę się wypowiedzieć w tej kwestii. Należałoby sprawdzić Pani dietę i zastanowić się czy dolegliwości nie nasilają sie po konkretnych produktach np. bogatych w gluten, laktozę czy właśnie błonnik. Być może cierpi Pani na nietolerancje pokarmowe lub zjada zbyt duże ilości błonnika.
Zastanawiam się tez czy przy spożyciu błonnika nie zapomniała Pani o piciu odpowiedniej ilości wody - zaleca się około 1,5l.
W razie dodatkowych pytań lub zainteresowania konsultacją zachęcam do kontaktu:
tel. 506225670 lub joanna.wasiluk@o2.pl
Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk
dietetyk

Droga Pani!

Niestety nieprawidłowe stosowanie błonnika może skutkować takimi właśnie dolegliwościami. Niezależnie od tego, czy jest to błonnik spożywany w postaci naturalnej czy w postaci suplementu. Każda forma błonnika wymaga spożywania przynajmniej 1,5 l wody mineralnej dziennie. Zalecałabym nawet więcej. Po wodę powinno się sięgać nawet wtedy, kiedy nie czuje się uczucia pragnienia. Powinno pić się ją małymi łykami, ale często.

Pani objawy mogą mieć również podłoże chorobowe. W tym celu zachęcam, żeby udać się na wizytę do gastrologa w celu sprawdzenia, czy nie ma Pani chociażby przerostu flory jelitowej.

W razie pytań służę radą.

Pozdrawiam!

kontakt@dietetycznaodnowa.pl
dietetycznaodnowa.pl

Szanowna Pani,
Zalecałbym odstawienie tego błonnika gdyż to on może być przyczyną takich dolegliwości. Ale możliwe jest także inne podłoże tych objawów - np. nietolerancja jakiegoś składnika pożywienia. Pomocna będzie wizyta u lekarza rodzinnego/gastrologa i dietetyka.

Z poważaniem,
mgr Sławomir Kula, dietetyk kliniczny - Poznań
Poradnia Dietetyczna Świat Odżywiania
www.swiatodzywiania.pl