Wzdęcia: co jeść, by ich uniknąć?

Witam. Mam 15 lat. Moim problemem są wzdęcia, które mam po każdym posiłku (nieważne co zjem). Bardzo mi uprzykrzają życie, gdyż czuję się grubo i wydaje mi się, że przytyłam. Ostatnio byłam z tym problemem u lekarza rodzinnego. Miałam zrobione badania, których wyniki są poprawne. Lekarz przepisał mi lek U****, lecz bez szczególnych efektów. Piję też napary z ziół na pracę jelit. Dodam, że jestem wegetarianką. Zastanawiam się, czy lepiej jeść 5 małych posiłków dziennie, czy standardowo 3? Boję się, że przytyję, a tego nie chcę. Rzadko jem słodycze (kiedyś jadłam bardzo dużo, ale nigdy po nich nie tyłam). Co zatem mogę jeść lub robić, abym nie miała wzdęć? Proszę o odpowiedź eksperta. Pozdrawiam

Witam serdecznie!

Wzdęcia spowodowane są nadmierną ilością gazów gromadzących się w przewodzie pokarmowym. Niestety problem może dotyczyć nawet 30% ogólnej populacji, wiec jest to rozpowszechniona dolegliwość.

Najczęstszymi przyczynami wzdęć jest oczywiście nieprawidłowa dieta, ale również pośpiech i stres. Dlatego musisz unikać tzw. "jedzenia na szybko". Śpiesząc się, połykamy powietrze, co może doprowadzić do gromadzenia gazów jelitowych. Musimy także unikać rozmów podczas jedzenia i skupić się na spożywaniu posiłku, celebrując jedzenie. Lepiej także unikać żucia gumy.

Wzdęciom sprzyjają napoje gazowane, dlatego jeśli je pijesz, lepiej z nich zrezygnować na korzyść niegazowanej wody mineralnej czy też soków owocowych i warzywnych bez dodatku cukru. Dieta bogata w węglowodany może sprzyjać wzdęciom, ponieważ węglowodany są produktem do fermentacji.

Lepiej spożywać nie 3, ale 5 regularnych, niezbyt dużych objętościowo posiłków. Jesteś wegetarianką, a dieta o dużej zawartości błonnika pokarmowego może skutkować wzdęciami. Unikaj więc pokarmów wzdymających: groch, kapusta, fasola, kalafior, cebula, soczewica, rzodkiew, otręby. U niektórych osób stosowanie słodzików także może sprzyjać wzdęciom.

Staraj się przyrządzać lekkostrawne posiłki, najlepiej gotowane, gotowane na parze lub pieczone z małym dodatkiem tłuszczu. Są produkty, które niwelują wzdęcia, spróbuj je wdrożyć do nowego jadłospisu. Wypróbuj kapary - są niskokaloryczne i bardzo smaczne. Poza tym polecam Ci mleczne napoje fermentowane, które regulują pracę jelit.